Poradnia Laktacyjna w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej obchodzi pięciolecie działalności. W ciągu tych lat z jej usług skorzystało 768 pacjentek, udzielono 1180 porad.

– Sukces tej poradni oraz całego programu promocji karmienia piersią w szpitalu jest dziełem wielu osób – mówi położna Agnieszka Muszyńska, założycielka i prowadząca Poradnię Laktacyjną. – Mamy jeden najważniejszy cel: dążymy do tego, aby jak najwięcej mam podejmowało świadomie decyzję o karmieniu piersią i utrzymywało laktację co najmniej przez sześć miesięcy życia dziecka.

5lat por

Już w latach dziewięćdziesiątych w szpitalu przy ul. Karowej działało poradnictwo laktacyjne w Izbie Przyjęć, gdzie pacjentki korzystały z pomocy lekarza-ginekologa i położnej. W szpitalu prężnie działały położne, które pomagały pacjentkom bezpośrednio po porodzie przystawiać noworodki do piersi, a także kontynuowały tę pomoc w oddziale położniczym.

Pierwsze przystawienie noworodka do piersi mamy - zdjęcie pochodzi z Bloku Porodowego Szpitala przy ul. Karowej z wcześnych lat dziewięćdziesiątych.

W 2010 r. zapadła decyzja o utworzeniu Poradni Laktacyjnej z prawdziwego zdarzenia. Tego zadania podjęła się położna Agnieszka Muszyńska, która, po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji, rozpoczęła starania o utworzenie poradni w Specjalistycznej Poliklinice działającej przy szpitalu.

- Potrzeby były ogromne – mówi Agnieszka Muszyńska. – Wiele matek karmiących piersią miało problemy z nawałem pokarmowym, uszkodzonymi brodawkami, techniką karmienia, wiele nie potrafiło przystawić dzieci do piersi, dzieci nie przybierały na wadze albo przybierały za dużo. W szpitalu uzyskiwały pierwszą pomoc, ale potem musiały już radzić sobie same, albo szukać pomocy poza szpitalem.

5lat porad

Pierwsza Poradnia Laktacyjna w Szpitalu przy ul. Karowej.

Porady musiały być odpłatne, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie kontraktował i nadal nie kontraktuje takich usług.Dlatego w szpitalu przy ul. Karowej Poradnia Laktacyjna porady laktacyjne odbywają się odpłatnie.

Jednak nie zważając na koszty do poradni zaczęły zgłaszać się pierwsze pacjentki. Wygodny fotel do karmienia, podnóżek, łóżko, odpowiednie poduszki i kocyki, a przede wszystkim profesjonalna pomoc i miła atmosfera zrobiły swoje – czasem na wizytę trzeba poczekać dzień lub dwa.

Porada laktacyjna w Poliklinice jest świadczeniem specjalistycznym III poziomu, składa się z edukacji, porady i wsparcia. Obejmuje wywiad, badanie i obserwację matki, a także badanie, ważenie i obserwację dziecka, ocenę jamy ustnej i funkcji ssania oraz obserwacją i ocenę aktu karmienia.

- Wizyta musi trwać odpowiednio długo, nawet 60 - 90 min. – mówi Agnieszka Muszyńska. - Powinna mieć swój porządek i standard. Musi być udokumentowana. Kontakt z poradnią musi być wydarzeniem pozytywnym w życiu kobiety, matka musi wyjść umocniona i zmotywowana do działania.

Poradnictwo laktacyjne w szpitalu przy ul. Karowej zaczyna się już w Szkole Rodzenia, kontynuowane w oddziałach patologii ciąży. Tu ciężarne otrzymują, oprócz ustnych informacji o karmieniu piersią od położnych, również broszurę pt.: „Położne dla przyszłych mam”. W publikacji jest zawarta podstawowa wiedza o zaletach karmienia piersią oraz o karmieniu noworodka w pierwszych dniach życia dziecka. Każda pacjentka w oddziale położniczym dostaje broszurę „Sekrety karmienia piersią”, w której znajdzie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących laktacji. Broszury i poradnik zostały wydane przez Szpital, publikacje są dostosowane do potrzeb i oczekiwań mam dzieci urodzonych o czasie, a także tych urodzonych przedwcześnie, chorych i oddzielonych od rodziców.

5lat tort

Tort z okazji pięciolecia Poradni Laktacyjnej.

5lat dyrek

Pamiątkowe zdjęcie z dyrekcją szpitala podczas uroczystości z okazji działalności poradni - od lewej: zastępca dyrektora szpitala ds.ekonomiczno-finansowych Anastazja Więckiewicz, położna Agnieszka Muszyńska - doradca laktacyjny, inicjatorka założenia Poradni Laktacyjnej, Ewa Piotrowska - dyrektor szpitala przy ul. Karowej, Robert Jastrzębski - zastępca dyretora szpitala ds. lecznictwa, Marzena Sienicka, zastępca dyrektora szpitala ds. pielęgniarstwa.

Program promocji karmienia piersią obejmuje również Oddziały Intensywnej Terapii Noworodka oraz Patologii Noworodka, gdzie pokarm kobiecy jest elementem terapii ciężko chorego dziecka. Położne i lekarze zachęcają matki do odciągania pokarmu, którego przynajmniej kilka kropli będzie podawane za pomocą strzykawki bezpośrednio do jamy ustnej wcześniaka czy chorego dziecka. Zwłaszcza cenna jest siara, która dla noworodka jest równie ważna jak leki i stosowana wysokospecjalistyczna terapia. O aspektach karmienia noworodka urodzonego przed czasem mówi się również podczas Warsztatów dla Rodziców Wcześniaka. Poradnia laktacyjna jest stałym gościem Pikniku Wcześniaka na Karowej, gdzie odwiedzają nas nasi dawni pacjenci.

Cały biały personel pracujący w szpitalu został przeszkolony w zakresie podstaw o laktacji – były to szkolenia zarówno w Centrum Nauki o Laktacji jak i wewnątrzszpitalne. Niemal w każdym oddziale, również w bloku porodowym na stałe jest dostępny kwalifikowany doradca laktacyjny.

Przed nami Tydzień Promocji Karmienia Piersią na Karowej „Dziecko jest tego warte”. Już został ogłoszony konkurs fotograficzny na najpiękniejsze, najbardziej wzruszające, ale też nietuzinkowe zdjęcie mamy karmiącej dziecko piersią. Otwarcie wystawy zdjęć odbędzie się 30 maja w holu szpitala, a te najlepsze – zostaną nagrodzone. Tydzień Promocji karmienia Piersią potrwa do 4 czerwca 2016 r.