Pierwszy w historii Szpitala przy ul. Karowej Tydzień Promocji Karmienia Piersią już jest za nami. Co robiliśmy przez cały tydzień od 30 maja do 4 czerwca? Zapraszamy do naszej fotorelacji.

Tydzień Promocji Karmienia Piersią rozpoczęliśmy otwarciem wystawy finalistów naszego konkursu fotograficznego na najpiękniejsze, najbardziej wzruszające i zaskakujące zdjęcie mamy karmiącej piersią. Wyłoniliśmy trzy najlepsze zdjęcia, a Fundacja Promocji Karmienia Piersią przyznała dwa wyróżnienia.

MG 6770
Przez cały tydzień w oddziałach szpitalnych obywały się warsztaty dla pacjentek oczekujących na dziecko oraz mam, które już urodziły i w praktyce mogły zastosować wiedzę, wyniesioną ze spotkań z doświadczonymi położnymi laktacyjnymi i neonatologami.

warsztat3
Odbyły się tez spotkania dla kobiet w ciąży, które nie są pacjentkami szpitala – położne oraz lekarze mówili, dlaczego pokarm kobiecy jest tak bardzo ważny dla dziecka, a karmienie piersią dla kobiety, położne opowiadały o najczęściej zadawanych przez pacjentki pytaniach w pierwszych dniach po porodzie, o obawach i problemach związanych z karmieniem piersią. Była mowa o nawale pokarmowym, zmęczeniu mamy, o tym jak układ pokarmowy noworodka przystosowuje się do trawienia naturalnego pokarmu.

warsztat1
Było tez spotkanie dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie, o znaczeniu pierwszych kropli mleka kobiecego dla przyszłego zdrowia niedojrzałego układu pokarmowego wcześniaka.
Najwięcej działo się w sobotę 4 czerwca 2016 r.
Rano spotkały się babcie i… jeden tata. Rozmawiali o swoich uczuciach, oczekiwaniach, potrzebach w stosunku do swoich własnych dzieci, a także do swoich wnuków. Swoje emocje oraz jak sobie wyobrażają swoje relacje z wnukami wyrażały za pomocą obrazków - wycinanek, ale też rysując. Warsztat prowadziły doświadczone psycholożki Bożena Cieślak-Osik oraz Agnieszka Waś, od wielu lat pracujące w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej.

babcie4

babcie3

babcie2

babcie6

Odwiedziła nas Braffiterka - nie tylko powiedzia ła dlaczego czasami biustonosz uwiera, a piersi nie wyglądają w nim tak, jakbyśmy tego chciały. Jak dobrać, na co zwracać uwagę przy wyborze biustonosza, jak nosić i jak długo w okresie karmienia i po zakończeniu karmienia?

braff1
Pokaz wiązania chusty do noszenia niemowlęcia. Pokazuje Iza Sztandera.
Temat diety mamy karmiącej własnym pokarmem wciąż budzi kontrowersje - co można, a czego nie, jak żywność wpływa na skład mleka - wykład Moniki Zielińskiej rozwiał wszelkie wątpliwości. Jednym słowem - odżywiamy się, nie głodzimy!

piramida

Podstawą diety mamy karmiącej powinny być warzywa i owoce. Zalecany jest ruch bez ograniczeń.
10 najbardziej popularnych mitów o szkodliwych składnikach diety mamy karmiącej przedstawiła Agnieszka Muszyńska - położna, doradca laktacyjny, od pięciu lat prowadzi Poradnię Laktacyjną w Specjalistycznej Poliklinice naszego Szpitala. To właśnie Agnieszka Muszyńska była główną organizatorką Tydzień Promocji Karmienia Piersią na Karowej "Dziecko jest tego warte".

agn musz
Małgorzata Kujko-Wiśniewska - położna na codzień pracująca w Szpitalu przy ul. Karowej też mówiła o diecie mamy karmiącej piersią.

kujko

widownia
Jak wprowadzać pokarmy stałe do diety malucha po 6 miesiącu życia mówiła neonatolog Karolina Lipska-Karpińska.

karolina lipska

Wręczaliśmy też nagrody w konkursie na hasło dla herbatki wspierającej karmienia Lactosan Fix. Oto hasła, które najbardziej spodobały się jurorom z Polpharmy:
Lactosan – piersi mlekiem płynące!
Lactosan pije mama, pełno mleka ma do rana
Na pokarm w dzień i spokojny sen!
Po Lactosanie mleko na zawołanie
Z Lactosanem fix pełny cyc – do buźki hyc
Lactosan fix na laktację w mig
Pij herbatkę Lactosan śmiało, a efektów zobaczysz nie mało
Lactosan fix na mleka mamy mix
Po Lactosanie Twoje dziecko ma pyszne śniadanie
Lactosan pijemy, dobrej jakości mleko dzieciom dajemy!
Polpharma ufundowała gustowne portfele oraz kolorowe torby na lato.

nagroda1
Mamy oczekujące na dziecko mogły dla nich przygotować własnoręcznie zdobione chusty.
Było też stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia. Można było wyrobić kartę EKUZ i ZIP.

nfz
Prawa matki karmiącej i jak sobie poradzić w przestrzeni publicznej - o tym mówiły bardzo nas wspierające znakomite promotorki karmienia piersią z Mlekoteki.pl, Kwartalnika Laktacyjnego i Fundacji Promocji Karmienia Piersią: Iza Sztandera i Izabela Frankowska-Olech.

prawa

Był też pokaz wiązania chusty do noszenia niemowlęcia.

chusta

wspolne