Preloader

Ładowanie...

IV PIKNIK WCZEŚNIAKA NA KAROWEJ - "DZIECIAKI ODKRYWAJĄ" JUŻ ZA NAMI

logo piknik ostateczne z tle

Niezwykłe eksperymenty, polowe laboratorium, kącik fotograficzny, Miasto Klocki, „sala operacyjna”, kącik budowniczego zucha z prawdziwą koparką… Te i wiele innych atrakcji czekały na dzieci i ich rodziców w niedzielę 6 września w Warszawie w trakcie IV Pikniku Wcześniaka na Karowej.

DSC 6466

Organizatorzy, Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej i psychologiczny magazyn dla nowoczesnych rodziców GAGA, dopilnowali, by zabawa była przednia. Mimo nadciągającego deszczu dzieci z rodzicami od samego rana tłumnie przychodziły na skwer Radiowej Rodziny Matysiaków. Uczyły się tam nie tylko śpiewać, słuchały szumiących misiów, występowały na scenie, ze sznurka i gałganków robiły cudowne laleczki, ale też próbowały swoich sił jako architekci miasta i budowały z klocków piękną Warszawę. Chłopcy z tatusiami cierpliwie czekali w kolejce, by móc przez kilka minut posterować prawdziwą koparką.

DSC 6391

W strefie „Eksperymentujemy” wspólnie z doświadczonymi inżynierami zgromadzone maluchy poznawały tajniki fizyki i sporządzały bulgoczące soki. Duże zainteresowanie wzbudziła również sala operacyjna, w której nie tylko najmłodsi chętnie przywdziewali zielone fartuchy i maski, a później z uporem ćwiczyli wykonywanie laparoskopowych operacji. Następnie kolorowymi pipetami na razie pobierali tylko wodę, ale kto wie może w przyszłości wyrosną z nich prawdziwi naukowcy. W polowym laboratorium dzieciaki dowiedziały się m.in., że cynamon i czosnek działają bakteriobójczo. Natomiast w strefie „Odkrywamy nowe smaki”, pod nadzorem doświadczonych kucharzy, gotowały zdrowe posiłki, by później zjeść je z rodzicami. Niewątpliwą atrakcją był także diadem ks. Anny Mazowieckiej, który każdy chciał założyć chociaż na chwilę.

DSC 5507

W wydarzeniu wzięły udział także znajome ze szpitala rehabilitantki, które tym razem nie tylko konsultowały, ale również organizowały wspólną zabawę dla rodziców i dzieci. Po kilku godzinach młodzi odkrywcy obładowani nagrodami opuścili skwer.

DSC 5540

Organizatorzy Pikniku dołożyli wszelkich starań, by upowszechnić wiedzę o problemie przedwczesnych narodzin. Szpital przy ul. Karowej jest członkiem Koalicji dla Wcześniaka, której celem jest m.in.: profilaktyka przedwczesnych narodzin, stworzenie programu kompleksowej opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie, pozwalającego na zwiększenie dostępności do nowoczesnej, wielospecjalistycznej opieki zaraz po narodzinach oraz po wyjściu ze szpitala, a także podjęcie działań edukacyjnych, dedykowanych rodzicom, w zakresie prawidłowej stymulacji rozwoju i rehabilitacji dzieci.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk. Imprezę poprowadził Rafał Cieszyński, aktor znany m.in. z serialu „Ojciec Mateusz”, towarzyszyła mu prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, inicjatorka Pikniku Wcześniaka na Karowej.

DSC 5412

  MG 3721

Dla starszych i młodszych przygotowaliśmy salę operacyjną, gdzie każdy mógł sprawdzić, czy ma predyspozycje do pozostania chirurgiem. Nie było łatwo - trzeba było od razu ćwiczyć jedne z najtrudniejszych operacji, a mianowicie laparoskopowe. 

DSC 5308

Fascynujące podglądanie tajemniczego życia mikroustrojów pod lupą...

DSC 5638

...i pod mikroskopem. Okazało się, że na bakterie działa nie tylko czosnek i cebula, ale też cynamon!

DSC 5722

Pipetowanie to trudna sztuka, zwłaszcza że pipety bardzo nowoczesne - ale ćwicząc można osiągnąć wiele.

DSC 5787

 Lepienie z masy solnej.

DSC 6414

 Mała ratowniczka.

DSC 5792 

 Akademia Młodych Talentów dała popis swoich umiejętności na scenie.

 MG 3722

 Rodzice zmierzyli się w, jak okazało się, bardzo trudnym konkursie, w którym trzeba było dość dobrze pamiętać o faktach z życia swoich dzieci. Najpierw odpowiedzi udzielała mama, potem tata, przy czym tata nie słyszał, co powiedziała mama. Najczęściej odpowiedzi zgadzały się, choć bardzo często dzięki temu, że dozwolony był bardzo duży margines błędu.

 MG 3741

Nie było mowy o rzetelnym przygotowaniu się do konkursu, bo pytania do konkursu padały również z "sali".

 MG 3750

 Pytania zadawać mógł każdy kto chciał.

 MG 3821

Przyrządzania smacznych i zdrowych śniadań uczył David Gaboriaud. Podczas warsztatów razem z drugim kucharzem Jerzym Nogalą oraz Justyną Lendą, specjalistką dietetyczką z Koalicji na rzecz walki z cukrzycą uczyli rodziców i ich dzieci jak gotować, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę.

DSC 5982

W namiocie obok "kuchni" Koalicja na Rzecz walki z Cukrzycą zapraszała na pomiary cukru we krwi.

DSC 5994

Jak się buduje miasto? Na razie próbujemy to z klockami z Miasta Klocków.

 MG 3678

Muzeum Etnograficzne dla Dzieci uczyło mamy i najmłodszych robienia motanek - magicznych słowiańskich laleczek, które dawniej kobiety robiły kobietom. Laleczki robione są bez zszywania - mota się je z gałganków, sznureczków, kawałków materiału, ozdabia się tym, co się ma pod ręką. Motanki pełniły rolę amuletów - miały przynosić szczęście i zdrowie, spełniać życzenia, pomagać przy porodzie, towarzyszyć w podróży.

 MG 3845

Niektóre motanki pilnowały dobrej zabawy z powietrza.

 MG 3626

Laleczki wyglądały bardzo uroczyście. Zachwycały kolorami sukienek, warkoczami i fantastycznymi deseniami pięknych tkanin.

 MG 3706

Warbud na nasz Piknik Wcześniaka na Karowej przyjechał z koparką. Każdy chętny mógł wsiąść do kabiny i popracować jako operator wspaniałej, w sam raz, zdaniem większości dzieci, nadającej się do piaskownicy zabawki.

 MG 3860

Na chwilę można było zostać Księżną Anną i zrobić sobie zdjęcie z rycerzem.

DSC 5760

Zabawy z ukochanymi paniami z Dziennego Oddziału Rehabilitacji Niemowląt.

 MG 3864

Rafał Cieszyński miał nie lada zadanie - opanować kolejkę rwących do zaprezentowania swoich umiejętności dzieci. Dzieci śpiewały, tańczyły, opowiadały dowcipy.

 MG 3893

Niektóre artystki podpatrzyły u kogoś sposób na udany występ polegający na tym, aby być jak najbliżej mikrofonu., a nawet być bardzo blisko, a nawet go prawie zjeść. Najważniejsze, że występ był brawurowy, a i mikrofon ocalał.

 MG 3902

Pomysłowość, talent i dowcip niektórych dzieci wprawiał prowadzącego w zachwyt...

 MG 3913

Z mamą najlepiej się śpiewa piosenkę o tym, że "Lato, lato, lato czeka, razem z latem czeka rzeka..."

 MG 3940

Mama pomaga śpiewać też piosenkę o jagódkach. Występom przyglądała się i kibicowała młodym artystom prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, w której leczyły się niemal wszystkie wcześniaki urodzone w Szpitalu przy ul. Karowej.

DSC 6410

 Występom małych i najmniejszych kibicowały całe rodziny.

DSC 6240

Jak piknik to piknik, na trawie.

 MG 3947

Stoisko Małego Inżyniera przyciągało pomysłowymi eksperymentami i...

 MG 3615

...bulgoczącymi, obficie parującymi sokami, które można było pić.

DSC 6129

Sposób na uspokojenie najmłodszych? Szumiący Miś najlepszy.

DSC 5856

Na chłód najlepszy jest ruch, a więc tańczymy.

DSC 5758

Na terenie Pikniku jak co roku działała polowa Poradnia Laktacyjna.

DSC 6087

Odwiedził nas prof. Mirosław Wielgoś, dziekan I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W ręku trzyma kolejny, już czwarty numer "Mam(y) wcześniaka" - bezpłatnego wydawnictwa dla rodzin dzieci urodzonych przedwcześnie.

DSC 5838

Konkurs główny "Mapa odkrywców" dawał szansę na wygranie wielu nagród, w tym nagrody najważniejszej - pobyt w pensjonacie Lawendowy Winiec nad jeziorem Bartężek na Mazurach.

 MG 3956

Wręczanie nagrody głównej.

DSC 6119

 Zdjęcia: Gaga i Szpital Karowa.

 

 

 pik wcz logo 2015

 

Dla starszych i młodszych przygotowaliśmy salę operacyjną, gdzie każdy mógł sprawdzić, czy ma predyspozycje do pozostania chirurgiem. Nie było łatwo - trzeba było od razu ćwiczyć jedne z najtrudniejszych operacji, a mianowicie laparoskopowe.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.