Rozpoczęliśmy obchody Światowego Dnia Wcześniaka. 7 listopada 2016 r. w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej odbyła się konferencja „Wcześniak i co dalej? Medyczne i psychologiczne aspekty opieki nad dzieckiem przedwcześnie urodzonym”. 17 listopada gościliśmy w Pałacu Prezydenckim.

MG 8996

Listopad to czas solidarności z wcześniakami i ich rodzinami – 17 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. W tym roku obchody w Polsce otrzymały honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP – Agaty Kornhauser-Dudy.

Przedwczesne narodziny dziecka to jedno z najtrudniejszych doświadczeń dla rodziców, dlatego tak ważna jest skoordynowana i kwalifikowana pomoc w szpitalu, jak również po wypisaniu do domu. Kompleksowa opieka nad wcześniakami prowadzona do 3. roku ich życia jest niezbędna, by dzieci te mogły nadrobić opóźnienia rozwojowe w stosunku do rówieśników.

Na konferencji były poruszane m.in. aspekty medyczne opieki nad wcześniakami, m.in. o skuteczności profilaktyki przeciw wirusowi RS u tak małych i niedojrzałych dzieci, o potrzebie rozszerzenia programu na kolejne grupy wiekowe i problemowe, m.in. na noworodki z wadami serca, które oczekują na operację. Zaznaczone zostało jak ważna jest opieka psychologiczna dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych, co jest realizowane np. poprzez dostępność do psychologa w szpitalu, oraz np. poprzez tworzenie regularnych i łatwodopstępnych Warsztatów Rodziców Wcześniaka. O potrzebie stałej i długotrwałej opieki nad wcześniakami świadczą m.in. szereg problemów, z którymi muszą się zmierzyć pediatrzy w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym.

Szczegółowo o problemach poruszanych na konferencji piszą:

Gazeta Prawna - https://www.google.pl/amp/www.gazetaprawna.pl/amp/990800,eksperci-wciaz-brak-kompleksowej-opieki-nad-wczesniakami.html?client=safari

Rynek Zdrowia - http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Eksperci-wciaz-brak-kompleksowej-opieki-nad-wczesniakami,167291,8.html

Goście konferencji mieli możliwość zwiedzić rozbudowany Oddział Patologii Noworodka szpitala. Odwiedzili nas m.in.: Małgorzata Zwiercan z Sejmowej Komisji Zdrowia, Krystyna Czaplicka-Trojanowska - naczelnik w Departamencie Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia, Barbara Potocka z Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Marek Woch – Pełnomocnik Prezesa NFZ ds. kontaktów z Organizacjami Pozarządowymi i Organami Władzy Publicznej.

str1

MG 8967

Światowy Dzień Wcześniaka obchodziliśmy wraz z Koalicją dla Wcześniaka i Fundacją Banku Mleka Kobiecego w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Małżonki Prezydenta RP p. Agaty Kornhauser-Dudy, Honorowej Patronki wydarzenia. W spotkaniu wzięły udział  przedwcześnie urodzone dzieci wraz z rodzicami, a także neonatolodzy, fizjoterapeuci najmłodszych oraz psycholodzy, położne laktacyjne, konsultanci w dziedzinie nenatologi, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

15127330 1350815324951527 72898007 o

W spotkaniu z Małżonką Prezydenta RP p. Agatą Kornhauser-Dudą wzięła udział p. Ewa Piotrowska, dyrektor Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej, przedstawicielki Koalicji dla Wcześniaka - Elżbieta Brzozowska, Adrianna Misiewicz oraz Karolina Wichrowska,  a także p. Agnieszka Muszyńska, położna laktacyjna ze Szpitala przy ul. Karowej.

Szpital w Dniu Wcześniaka został oświetlony na fioletowo, a w korytarzach zawisły skarpetki - co dziesiąta para była dużo mniejsza, bo co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie.

szpit 2016 1

Bardzo dziękujemy firmie NUK za ufundowanie upominków dla naszych wcześniaków i ich rodziców.