Koalicja dla Wcześniaka na III Międzynarodowym Forum dotyczącym Wcześniaków. Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej jest członkiem Koalicji.

Sofia 1

Przedstawiciele 26 krajów spotkali się na początku grudnia br. w Sofii na III Międzynarodowym Forum dotyczącym Wcześniaków, aby wymienić się doświadczeniami i wspólnie zastanowić nad potrzebami wcześniaków i ich rodziców, problemami, z którymi muszą się zmagać i rozwiązaniami, które w przyszłości poprawią opiekę nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie w każdy kraju. Polskę reprezentowała prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka - Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Szpitala Klinicznego Ks. Anny Mazowieckiej, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i inicjatorka Koalicji dla Wcześniaka.

Profesor Kornacka podczas swojego wystąpienia przedstawiła sytuację wcześniaków w Polsce oraz rozwiązania, które sprawdzają się w polskich szpitalach. Podkreślała ogromną rolę rodziców w opiece nad ich dzieckiem od pierwszych chwil życia. O prawach rodziców do opieki nad ich dziećmi mówiła również Silke Mader – Przewodnicząca Fundacji EFCNI (Europejskiej Fundacji na rzecz opieki nad noworodkami), która 20 lat temu urodziła wcześniaki. Pani Profesor Kornacka podkreśliła również rolę mleka kobiecego w karmieniu wcześniaków, które jest dla nich lekiem. Zaznaczyła również, że w Polsce jedną z pilniejszych potrzeb jest rozszerzenie programu profilaktyki przeciwko wirusowi RS. W niektórych krajach w Europie przeciwciała zabezpieczające przed tym groźnym wirusem otrzymują wszystkie wcześniaki urodzone przed 35. tygodniem ciąży i dzieci z wrodzonymi wadami serca. W Polsce lek jest w tej chwili dostępny dla wybranej grupy dzieci – wcześniaków urodzonych przed 28. tygodniem ciąży i dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną. Środowisko neonatologiczne i Koalicja dla wcześniaka walczą, aby w Polsce program lekowy został rozszerzony.

Sofia 2

Pani Profesor Kornacka wzięła udział również w briefingu dla bułgarskiej prasy, podczas którego odpowiadała na pytania dotyczące organizacji opieki nad wcześniakiem w Polsce i życia oddziały neonatologicznego jej szpitala. Okazuje się, że polskie rozwiązania są wzorem do naśladowania dla bułgarskich neonatologów i rodziców wcześniaków.

Sofia 4

III Międzynarodowe Forum w Bułgarii zostało zorganizowane przez Fundację „Nasze Wcześniaki” („Our Premature Children”) we współpracy z Bułgarskim Towarzystwem Neonatologicznym. Gospodarzami były prof. Maya Krasteva-Vilmosh, Prezes Bułgarskiego Towarzystwa Neonatologicznego oraz Nina Nikolova Prezes Fundacji „Nasze wcześniaki” – jedynej organizacji pacjentów działającej w Bułgarii na rzecz wcześniaków i ich rodziców. W spotkaniu w Sofii wzięło udział 140 osób z 26 krajów na świecie. Było ono kolejnym spotkaniem poświęconym poprawie standardów opieki nad wcześniakami, z czego pierwsze było zorganizowane przez Panią Profesor Marię Katarzynę Borszewską-Kornacką, Polskie Towarzystwo Neonatologiczne oraz Koalicję dla Wcześniaka i odbyło się w Warszawie w listopadzie 2014 roku.

Sofia 9

Sofia 10