Przeszczepienia macicy, kwestie międzykulturowości w gabinecie ginekologicznym, chirurgiczna korekta płci, problemy położnicze po transplantacji narządów, nowoczesne leczenie raka jajnika, a także chirurgia prenatalna – to tylko niektóre tematy zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe przy II Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii Konferencji.

Mieliśmy zaszczyt i przyjemność być patronem kolejnej znakomitej Konferencji organizowanej przez studentów medycyny – III Weekendu z Ginekologią – Sekretów Chirurgii, która łączyła zagadnienia z pogranicza położnictwa, ginekologii i chirurgii.

Konferencja trwała trzy dni, oprócz wykładów odbyły się warsztaty oraz sesja przypadków klinicznych.

Konferencja została zorganizowana we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym przy Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Patronami konferencji byli również Ministerstwo Zdrowia oraz Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś.

Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem gościa honorowego - doktor Randy Akouri ze Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska w Göteborgu, członkini zespołu, który jako pierwszy dokonał udanego przeszczepienia macicy w 2012 roku. W październiku 2013 roku biorczyni narządu urodziła zdrowe dziecko.

akouri

Konferencję zainaugurowała dr Randa Akouri.

Coraz ważniejszym zagadnieniem jest funkcjonowanie w wielokulturowym społeczeństwie. Ewelina Mabiala (SKN przy II Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii) poruszyła kwestię pracy personelu medycznego w przypadku kontaktu z przedstawicielami innych religii i czy pacjentów z innego obszaru kulturowego. Wśród poruszonych zagadnień były omówione różnice i w podejściu do takich kwestii jak np. seksualność, nagość, ciąża, poród w buddyzmie i kulturze Azji, u Cygan, w hinduizmie i kulturze Indii, w judaizmie, islamie, chrześcijaństwie i krajach Afryki.

Studenci omawiali również dość nowe dla polskiej medycyny problemy chirurgii prenatalnej. Rozwijająca się dzięki opracowywaniu coraz bardziej zaawansowanych metod leczenia medycyna prenatalna, choć wciąż uważana za eksperymentalną sprawiła, że już płód staje się pacjentem. Obecnie leczone są tylko takie wady płodu, które nieleczone wewnątrzmacicznie prowadzą do zgonu płodu, a wada uniemożliwia skuteczne leczenie po urodzeniu. (Radosław Pietrzak, SKN przy II Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii).

O czym jeszcze mówili prelegenci? O tym, że diagnoza nowotworu sutka obecnie nie zawsze oznacza amputację piersi, a najnowsze kierunki badań klinicznych pozwalają optymistycznie patrzeć w kierunku raka piersi jako choroby przewlekłej, nawet w zaawansowanym stadium. (Emil Bik, SKN przy Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby).

Rak jajnika jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Choć wyniki badań i zaawansowanie metod leczenia są wciąż niezadowalające, jednak leki biologiczne, terapia celowana oraz indywidualizacja leczenia stanowią furtkę do polepszenia jakości życia i przeżywalności pacjentek – uważa Krzysztof Jaroń z SKN przy II Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii. Monika Dźwigała z tegoż SKN mówiła o zabiegach oszczędzających w leczeniu raka szyjki macicy. O ciąży po operacji bariatrycznej (zmniejszenia żołądka) u pacjentek otyłych i opiece położniczej u takich pacjentek mówił Michał Zawadzki z SKN przy Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby.

Opiekunami Studenckiego Koła Naukowego przy II Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii są dr hab. n. med. Ewa Romejko-Wolniewicz oraz lek. Agnieszka Dobrowolska-Redo.

goscie 1

Od lewej: Ewelina Mabiala z SKN przy II katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii, prof. Krzysztof Czajkowski - kierownik II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Grzegorz Jakiel - Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Prof. Witolda Orłowskiego CMKP, Katarzyna Głowala - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. Stanisław Radowicki - Krajowy Konsultant w dziedzinbie Położnictwa i Ginekologii.

scianka

Obowiązkowe zdjęcie patronów i gości honorowych Konferencji "na ściance".

ich troje

Prof. Krzysztof Czajkowski, lek. Agnieszka Dobrowolska-Redo opiekująca się SKN przy II Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii, Monika Dźwigała z SKN.

org 1

Przedstawicielki organizatorów Konferencji.

ewa rom

Dr hab. n. med. Ewa Romejko-Wolniewicz, opiekunka SKN przy II Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii.