Konferencja Prolaktyna 2017 odbyła się na początku kwietnia i zgromadziła doradców laktacyjnych, pediatrów, dietetyków, promotorów karmienia piersią, doule, położne i wszystkich zainteresowanych promocją karmienia piersią i problemami związanymi z laktacją. Organizatorem konferencji była Fundacja Promocji Karmienia Piersią.

17861618 1922630061304960 4814430602564841976 n

Specjalne podziękowania dla Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej za objęcie patronatem Prolaktyny 2017. W środku położna Agnieszka Muszyńska, doradca laktacyjny nasze szpitala w otoczeniu organizaroterek konferencji - Agaty Brojanowskiej-Aleksandrowicz oraz Małgorzaty Jackowskiej. Wszystkie zdjęcia dla Fundacji Promocji Karmienia Piersią wykonał Marek Kordek.

Najważniejsze wnioski płynące z wystąpień:

Dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki:

Karmienie naturalne to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej i dotyczy to wszystkich członków populacji. Jednak w Polsce występuje wiele przeszkód dla rozpoczynania i kontynuowania karmienia. Stąd bardzo ważna jest rola pediatrów, którzy powinni pomagać młodej matce podjąć udane karmienie piersią. Polega ona na: edukacji, wsparciu i monitorowaniu karmienia piersią, przestrzeganiu standardów fizjologii porodu, przestrzeganiu kodeksu marketingu produktów zastępujących mleko kobiece. Pediatrzy mają też do odegrania rolę w promocji karmienia naturalnego w opiece ambulatoryjnej m.in. poprzez entuzjastyczne promowanie karmienia naturalnego, wspieranie i budowanie przyjaznego karmieniu piersią otoczenia. Istotna jest także praca z rodzicami w kształtowaniu takiego stylu życia rodzin, który sprzyja karmieniu piersią.

Ważną rolę w promocji karmienia piersią odgrywają doradcy laktacyjni – mówiła dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska. Stanowią grupę świetnie przygotowanych wyedukowanych w temacie karmienia piersią przedstawicieli opieki medycznej, która przekazuje wiedzę specjalistyczną i bazującą na aktualnej wiedzy medycznej.

Statystyki karmienia piersią w Polsce pokazują, że główną przyczyną niekarmienia piersią nie jest brak chęci do karmienia tylko rezygnacja z niego z różnych powodów – często niezależnych od Matki i Dziecka – uważa Julita Hypki – jedyna polska liderka LLL (La Leche League), ekspertka w karmieniu piersią. - Niemedyczna opieka laktacyjna oparta na liderach grup wsparcia nie tylko ma wpływ na wzrost wskaźników karmienia piersią ale też na kształtowanie norm społecznych i pozytywnego obrazu matki karmiącej piersią. Etap promocji karmienia piersią w społeczeństwie jest przed nami i wymaga pracy oraz nieustającego wspierania matek karmiących.

17884104 1922630154638284 5285606539143806799 n

Gościem honorowym konferencji był dr Jack Newman, członek Królewskiego Stowarzyszenia Lekarzy w Kanadzie oraz Komisji Certyfikowanej przez Amerykańską Akademię Pediatrii. Pracował jako lekarz w Ameryce Środkowej, Nowej Zelandii i RPA. W 1984 roku stworzył pierwszą w Kanadzie przyszpitalną klinikę karmienia piersią . Był konsultantem dla zainicjowanej przez UNICEF inicjatywy Szpital Przyjazny Dziecku na regiony Gabonu, Wybrzeża Kości Słoniowej i Kanady. Podczas Prolaktyny 2017 wygłosił cztery prelekcje. Mówił m.in. o tym, że współcześnie wiele interwencji w czasie porodu jest wykonywanych rutynowo, nie zawsze w wyniku faktycznych wskazań medycznych. Wpływa to na występowanie wielu trudności w karmieniu piersią.

Doktor Newman omówił też problem wędzidełka i jego wpływ na udane przystawianie dziecka do piersi. Podkreśliła jednocześnie, że wędzidełko nie zawsze będzie pojedynczym czynnikiem zaburzającym karmienie, ale jako jeden z kilku już może być istotnym problemem. Dr Newman omówił zabiegi stosowane w sytuacjach nieprawidłowości wędzidełek. Przedstawione zostały badania omawiające zagorzenia płynące z wysokiego poziomu bilirubiny dla dziecka. Dr Newman przedstawił problem żółtaczki jako problem pobierania pokarmu i nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Omówione zostały techniki dokarmiania dzieci w przypadku kiedy jest to naprawdę konieczne. Dr Newman podkreślił, że zwykle przyczyny powstawania hiperbilirubinemii rzadko są wskazaniem do zakończenia karmienia piersią.

17796726 1920321584869141 8283243268289358083 n

Z doktorem Jackiem Newmanem