Preloader

Ładowanie...

W sobotę 2 września 2017 r. odbył się V Piknik Wcześniaka na Karowej pod hasłem "Aktywnie przez świat”. W tym roku wcześniaki i ich rodziców odwiedziła na Pikniku Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej  Polskiej – Agata Kornhauser-Duda.


Główną ideą Pikniku jest pogłębianie wiedzy na temat przedwczesnych narodzin, a także profilaktyka wcześniactwa. Piknik jest okazją do spotkań rodzin naszych byłych pacjentów z lekarzami, pielęgniarkami i położnymi, to możliwość konsultacji ze specjalistami, ale przede wszystkim – to wspaniała zabawa dla wszystkich.
Imprezę objęli Patronatem Honorowym: Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Warszawy, prof. Mirosław Wielgoś – Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Jacek Kuśmierczyk – Kanclerz Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga.

baner duzy

Na dzieci i ich rodziny czekały atrakcje przygotowane przez głównych organizatorów: Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej oraz  grupę portali dla rodziców: eGaga.pl, Qlturka.pl, Sportowarodzina.pl i Egodziecka.pl. Dopisali również nasi partnerzy: w kilkunastu namiotach można było brać udział w konkursach, wcielać się w inżyniera, kierowcę, redaktora lub lekarza, próbować swoich sił tworząc przeszkadzajki lub gigantyczne konstrukcje z kartonu.

Pamiętaliśmy też o dorosłych, dla których zorganizowaliśmy konsultacje z fizjoterapeutami i lekarzami, a także porady kosmetyczne.

W części merytorycznej odbyła się pierwsza edycja warsztatów dla pracowników oddziałów Intensywnej Terapii Noworodka i Patologii Noworodka pt.: "Wymiana dobrych praktyk na Karowej", których tematem były relacje rodziców i personelu medycznego wynikających w sytuacji przedwczesnych narodzin lub urodzenia dziecka chorego.

Gościem V Pikniku Wcześniaka na Karowej była Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej pani Agata Kornhauser-Duda. Małżonka Prezydenta RP spotkała się z uczestnikami warsztatów i rozmawiała o pracy w oddziałach, gdzie leczone są najmniejsze i najbardziej chore noworodki, o często bardzo trudnej komunikacji z rodzicami tych dzieci.

piknik178

Pierwszą Damę RP przywitali (od lewej): Marzena Sienicka - zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa, prof. Mirosław Wielgoś - Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka - kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka oraz prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Ewa Piotrowska - dyrektor Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej, prof. Krzysztof Czajkowski - kierownik II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM i Krajowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii, prof. Roma Smolarczyk - kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej.

piknik225

Spotkanie z uczestnikami warsztatów "Wymiana dobrych praktyk na Karowej".

piknik247

W Szpitalu Małego Doktora podczas operacji.

szp

Szpital Małego Doktora to atrakcja ciesząca się dużym powodzeniem zarówno wśród tych mniejszych jak i większych dzieci. Zadaniem Małego Doktora jest zdiagnozowanie pacjenta, którym może być Długouchy Piesek, Zielona Żaba lub Okrągła Misia. Do dyspozycji Małych Doktorów jest laboratorium i aparat diagnostyczny, sala operacyjna oraz sala pooperacyjna.

piknik286szp2

neo

Lekarze neonatolodzy z Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala przy ul. Karowej pokazywali jak wygląda praca w oddziale dla noworodków.

piknik107

piknik257

Pierwsza Dama RP spotkała się z gośćmi V Pikniku Wcześniaka na Karowej. Rozmawiała z tymi najmniejszymi, z myślą o których piknik został zorganizowany.

piknik264

piknik237

piknik234

Rozmowa z dr Justyną Tymińską - specjalistką ds szczepień, która na co dzień zajmuje sie uodparnianiem najmłodszych przeciwko groźnym chorobom.

piknik270

 

Edukacja, stymulacja rozwoju i rehabilitacja oraz profilaktyka zakażeń układu oddechowego to trzy kluczowe filary działań Koalicji dla wcześniaka, której szpital przy ul. Karowej jest członkiem. Specjalistom zależy, by dzieci przedwcześnie urodzone wchodziły w życie z jak najmniejszym „bagażem wcześniactwa”, miały zapewniony zdrowy start, cieszyły się dzieciństwem, a ich rodzice spokojnym rodzicielstwem. Piknik wcześniaka to kolejna okazja do dyskusji o sytuacji dzieci przedwcześnie urodzonych w Polsce. Wiele się zmieniło w ostatnich latach w zakresie opieki nad wcześniakami – Polskie Towarzystwo Neonatologiczne opracowało standardy opieki medycznej nad noworodkiem dla lekarzy neonatologów i pediatrów, zmieniły się kryteria kwalifikacji do programu lekowego zabezpieczającego wcześniaki przed groźnym wirusem RS – ale wiele jest jeszcze do zrobienia.

Koalicja wspiera aktualnie najważniejszą ideę nadzoru neonatologicznego, jakim jest stworzenie programu kompleksowej opieki nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi, jak również stworzenie planu działań edukacyjnych skierowanych do rodziców. Bardzo ważne jest rozszerzenie profilaktyki przeciwko wirusowi RS o „starsze” wcześniaki. W tej chwili programem objęte są wszystkie dzieci urodzone przed 28. tygodniem ciąży i wszystkie dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną. Tymczasem zabezpieczenia potrzebują również dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży i dzieci z wrodzonymi wadami serca. Wszystko po to, aby dzieci urodzone przedwcześnie mogły się zdrowo rozwijać i być w przyszłości radością i dumą swoich rodziców. Historia pokazuje, że dzieci objęte prawidłową opieką w szpitalu i po jego opuszczeniu mogą nadrabiać zaległości rozwojowe, są utalentowane, mądre i zdrowe.

piknik262

Podczas Pikniku odbyła się premiera bajki "Dlaczego mój brat jest wcześniakiem?", której autorką jest Małgosia Brzozowska. Książka jest dedykowana dla rodzin, w których urodził się wcześniak. Bajka w sposób przystępny tłumaczy m.in. co to znaczy kiedy dziecko rodzi sie za wcześnie, dlaczego musi długo przebywać w szpitalu, jak starsze rodzeństwo może przygotować się na powitanie nowego członka rodziny. Pierwszy egzemplarz książki otrzymała w darze Pierwsza Dama RP. W darze dla najmłodszych Pierwsza Dama RP przekazała puzzle z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego.

mapa

Na piknikowym stoisku Koalicji dla wcześniaka odbywał się Wielki quiz wiedzy o Polsce. Nie był to quiz z tych łatwiejszych - nie wystarczyło znać odpowiedź, trzeba było tę odpowiedź odpowiednio umiejscowić na mapie naszego kraju. W zmaganiach brały udział całe rodziny. Darczyńcą nagród głównych - Biblioteczki Małego Czytelnika było Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, które od lat promuje czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Mapę oraz mnóstwo nagród dla gości pikniku przekazało wydawnictwo Piętka.

piknik278

Zdobywczynie trzeciego miejsca w Wielkim quizie wiedzy i Polsce. W nagrodę otrzymały Biblioteczkę Małego Czytelnika oraz mapy naścienne.

piknik159

Miło nam było ponownie gościć na naszym wydarzeniu Jego Magnificencję Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosława Wielgosia. Prof. Mirosław Wielgoś od lat kibicuje naszej imprezie, patronuje nam i zawsze do nas zagląda.

 piknik16

Dlaczego mleko jest dobre? O tym opowiadała Polska Izba Mleka Dzieciom, która do nas przyjechała z programem "Dzieciaki Mleczaki.

piknik05

piknik26

Mnóstwo czytania przy okazji zabawy.

piknik87

Byliśmy niezwykle dumni, że zaproszenie na naszą imprezę przyjęła Fundacja Polska-Haiti. Fundacja niezwykle aktywnie pokazywała nam ten egzotyczny kraj - piłka nożna jest jednym z najbardziej popularnych sportów w tym wyspiarskim kraju. Na bramce Zofia Witucka - prezes Fundacji. Na co dzień Fundacja gromadzi fundusze na budowę szkoły im. Jana Pawła II w Jacmel.

 piknik64

piknik83

kumpel

 Na dzieci czekała polowa redakcja pisma dla dzieci: Kumpel. Do czytania dla nieco starszych - Junior.

piknik135

piknik74

 

piknik92

piknik78

piknik86

Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym jest z nami juz po raz kolejny. Pod fachowym okiem specjalistów dzieci wykonywały przeszkadzajki - inspirowane tradycyjnymi instrumentami. Było głośno.

piknik88

Po raz pierwszy przyjechały do nas samochody. Młodzi kierowcy mogli poczuć się prawdziwymi kierowcami i usiąść za prawdziwą kierownicą.

piknik90

piknik98

Staraliśmy się, aby każde dziecko z Pikniku wyszło z upominkiem.

piknik103

lakta szczep

mapa1

Oprócz polowej poradni szczepiennej dr Justyny Tymińskiej, podczas pikniku działała równiez poradnia laktacyjna położnej Agnieszki Muszyńskiej, doradcy laktacyjnego.

piknik113

piknik136

Kartonove.pl przyjechało do nas z akcją społeczną, która ma na celu promocję ekologicznych kartonowych opakowań z recyklingu. Dzieci budowały zamki z ekologicznego kartonu.

piknik117

piknik116

piknik121

Mały Inżynier przygotował pokaz robotów i...

 piknik125

...parujące napoje.

 piknik127

 piknik129

piknik137

piknik138 

Dzieci lubią się bać... i straszyć.

 piknik147

Koalicja dla Wcześniaka zaprosiła na wernisaż prac artystycznych tworzonych na miejscu.

piknik150

Mały Doktor ze Szpitala Małego Doktora.

piknik162

piknik281

Konkursy na scenie - dla odważnych i sprytnych.

piknik47

urogin

Dla dorosłych utworzyliśmy polowa poradnię uroginekologiczną - dla wszystkich pań, które dbają o zdrowie intymne.

 

Dziękujemy wszystkim tym, bez których ten piknik nie mógł by się odbyć: naszym Patronom Honorowym - za to, że uwierzyli, że warto nas wesprzeć, Partnerowi Merytorycznemu, że wciąż nam pomaga realizować wydarzenie, na które czekają dzieci, naszym Organizatorom za to, że już kolejny rok nie opuszczają nas i razem z nami szukają pomysłów, wyczarowywują cudowną zabawę, budują świat pikniku, który wciąż przyciąga tłumy gości.

Szczególne podziękowania składamy Polskiemu Bractwu Kawalerów Gutenberga, za obdarowanie nas trzema Biblioteczkami Małego Czytelnika z mnóstwem książek, które wręczyliśmy tym, którzy najlepiej odpowiadali w Wielkim Quizie Wiedzy o Polsce.

Dziękujemy Wydawnictwu Piętka za dar niezwykły - mapę Polski i setki materiałów edukacyjnych, które przekazaliśmy naszym najmłodszym gościom.

Dziękujemy firmom Draeger i Klaromed za wyposażenie w prawdziwy sprzęt Szpitala Małego Doktora.

Dziękujemy wszystkim naszym Partnerom, bez których nie bylibyśmy w stanie zaprosić naszych pacjentów i ich rodzin na kolejne cudowne spotkanie, bo nawet deszcz i mżawka nie przestraszyły tych, którzy lubią dobrze i mądrze się bawić.

logos V Piknik

 

 

 

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.