W naszym Szpitalu, w którym leczymy największą na Mazowszu liczbę noworodków z ekstremalnie małą masą ciała, karmimy ciężko chore dzieci pokarmem matki lub mlekiem dawczyń z banku mleka kobiecego.

W Polsce mamy 17 banków mleka zrzeszonych w Fundacji Bank Mleka Kobiecego. Banki są laboratoriami medycznymi, w których mleko  zdrowych przebadanych dawczyń poddawane jest pasteryzacji, zamrażaniu, przechowywaniu i przekazywaniu szpitalom, w którym leczone są noworodki z małą i ekstremalnie małą masą ciała wymagające intensywnej terapii. Dla noworodków urodzonych  przedwcześnie nawet parę kropel pokarmu własnej matki jest bardzo cenne i traktowane jest dla tych dzieci jako LEK. Pokarm z banku mleka jest drugim,  wyborem dla tych dzieci, których matki, zwłaszcza w pierwszych godzinach i  dniach życia nie mają pokarmu. Dzielenie się tym co matka w okresie laktacji ma najcenniejszego z chorymi dziećmi to wspaniały dar serca. LICZY SIĘ KAŻDA KROPLA.