Preloader

Ładowanie...

Dobrze wiemy, że płód pije i pali razem z matką.
Dowiedz się prawdy o piciu alkoholu w ciąży
Doniesienia medialne 2019 rok.


„Pijana matka urodziła pijaną córeczkę, dziewczynka miała 0,9 promila alkoholu w organizmie. Sprawą zajęła się prokuratura. Dziecko trafiło pod opiekę rodziny zastępczej”
„Matka miała 1,09, dziecko 0,9 promila alkoholu we krwi. Sprawą zajmuje się prokuratura”
„Pijana matka urodziła pijane dziecko! Miało 3 promile. Noworodek zmarł.”
Google „Lampka czerwonego wina poprawi samopoczucie i nie zaszkodzi – takie przekonanie pokutuje wśród wielu ciężarnych Polek. Skutek taki, że po alkohol sięga coraz więcej kobiet w ciąży”

Coraz więcej młodych kobiet w grupie wiekowej 18-29 lat zaczyna dorównywać mężczyznom pod względem ilości wypijanego alkoholu – mówi psychiatra prof. Marcin Wojnar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Według CDC (Center for Disease Control and Prevention) 7,6% kobiet pije w ciąży alkohol a 1,4% jest alkoholiczkami.

Takie informacje bulwersują społeczeństwo, ale co tak naprawdę kryje się za nimi i przed czym powinno się wszystkich ostrzegać.

W Polsce nie mamy dokładnych, rejestrowanych danych dotyczących kobiet pijących w ciąży. Jednak badania ankietowe przeprowadzone  w ponad 10 lat temu przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) na grupie 1075 dorosłych mieszkańców Polski wykazały, że największe spożycie alkoholu występuje w grupie kobiet w wieku 18-29 i 30-39, a więc w okresie prokreacyjnym. Raport dotyczący spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży opublikowało Ministerstwo Zdrowia i Państwowa Inspekcja Sanitarna i płynące w niego wnioski mogą szokować. Z dokumentu wynika, że coraz więcej ciężarnych Polek sięga po drinki. Dla porównania: w 2005 roku było to 16,5 proc. respondentek, w 2008 już 12 proc., a w 2009 roku – 14 proc. Aż 59 proc. z nich piło w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Ponad 5 proc. ciężarnych respondentek spożywało alkohol częściej niż kilka razy w tygodniu.
A prawda jest taka, że każda ilość spożywanego alkoholu przez kobiety ciężarne ma   szkodliwe działanie na płód i może wywierać długofalowy efekt na rozwój dzieci. Żadna więc ilość alkoholu w ciąży nie jest bezpieczna.

A więc czy wiesz, że:
1.    Zaburzenia związane z działaniem alkoholu na płód to Płodowy Zespół Alkoholowy i że jest to schorzenie nieuleczalne.  
2.    Cząsteczki alkoholu łatwo przenikają przez łożysko, a po około 40 minutach od spożycia alkoholu przez matkę, jego stężenie we krwi płodu jest zbliżone do stężenia we krwi matki.
3.    Organizm kobiety ma mniejszą tolerancję na alkohol, szybciej prowadzi do uzależnienia, powoduje większe szkody w mózgu. U kobiet, w porównaniu do mężczyzn, obserwuje się odmienny metabolizm alkoholu. Może to mieć wpływ na szybsze występowanie somatycznych zaburzeń zdrowotnych u potomstwa.
4.    Spożywanie alkoholu w ciąży jest związane z wyższym odsetkiem poronień samoistnych, przedwczesnym oddzieleniem łożyska, zakażeniami wewnątrzmacicznymi, obumarciem płodu czy zwiększonym odsetkiem porodów przedwczesnych.
5.    Spożycie alkoholu w I trymestrze ciąży: uszkadza mózg; osłabia rozwój komórek; atakuje główne organy płodu takie jak serce czy nerki; prowadzi do deformacji twarzy; powoduje poronienia. Spożycie alkoholu w II trymestrze ciąży:  hamuje rozwój mózgu, powoduje poronienia zagrażające życiu matki, uszkadza mięśnie, skórę, gruczoły, kości i zęby. Spożycie alkoholu w III trymestrze ciąży: osłabia rozwój mózgu, zmniejsza liczbę komórek nerwowych, powoduje mniejszą masę mózgu prowadzi do zaburzenia rozwoju wzrostu
6.    Objawy płodowego zespołu alkoholowego obejmują wszystkie narządu i dotyczą tzw. dysmorfii twarzy (nieprawidłowe ryzy twarzy), wad serca, zmniejszenia masy wielu narządów wewnętrznych (tzw. ograniczenie wewnątrzmacicznego, wzrastania płodu, naczyniaki skóry, ale przede wszystkim uszkodzenia mózgu i zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, które obserwuje się u 50% dzieci z tym zespołem.
7.    W okresie niemowlęcym dzieci, których matki spożywały alkohol regularnie, mogą manifestować tzw. zespół abstynencyjny, mają drgawki, zaburzenia snu, mogą być nadwrażliwe na światło i dźwięk. Większość z nich ma za słabe lub za duże napięcie mięśniowe, maja kłopoty ze ssaniem i spożywaniem pokarmów, bywają rozdrażnione i płaczliwe. alkoholowe i narkotykowe.
8.    Obok narażenia na narkotyki alkoholizm matki jest jedynym pewnym czynnikiem ryzyka nagłej śmierci niemowląt.
9.     Skutki picia alkoholu przez matkę są długotrwałe i utrzymują się całe życie a u dzieci, wpływają na zaburzenia uwagi, zaburzenia zachowania, problemy z pamięcią, trudności w nauce. Dzieci narażone na wpływ alkoholu w życiu płodowym wykazują w dalszym rozwoju zaburzenia w osiągnięciach szkolnych, kłopoty z prawem, patologiczne zachowania seksualne i kłopoty alkoholowe i narkotykowe.

Tak więc:
 
Każdą ilość alkoholu w ciąży należy uznać za niebezpieczną dla płodu, noworodka i dziecka.


Dlatego zaleca się:
1. Całkowitą abstynencję w ciąży i w okresie jej planowania.
2. Prowadzenie szerokiej edukacji wśród młodzieży szkolnej w zakresie szkodliwego wpływu alkoholu na potomstwo i dewastującego działania na społeczeństwo.
3. Szybką i właściwą identyfikację noworodków i dzieci podejrzanych o alkoholowy zespół płodowy.
4. Prowadzenie szerokiej akcji reklamowej obrazującej opóźnienie rozwoju umysłowego I wady rozwojowe u dzieci alkoholiczek. Wiodącą rolę w tej kampanii reklamowej powinni odgrywać pediatrzy.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.