Preloader

Ładowanie...

DZIENNY ODDZIAŁ REHABILITACJI NIEMOWLĄT

Jest to oddział utworzony z myślą o naszych najmłodszych, urodzonych przedwcześnie pacjentach. Wcześniactwo może być powodem wielu powikłań, które mogą zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprawidłowości noworodki urodzone w naszym szpitalu już w Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka i w Oddziale Patologii Noworodka zostają objęte programem wczesnej stymulacji rozwojowej.

dorn 1

NA CZYM POLEGA REHABILITACJA?

Przy zastosowaniu elementów w/w form terapii wykorzystuje się szeroką modyfikację wszystkich działań wobec dziecka, która pozwoli maksymalnie wyeliminować wpływ nieprawidłowych bodźców i doświadczeń sensomotorycznych, co w konsekwencji przyczynia się do prawidłowego rozwoju psychoruchowego dziecka. Techniki, mające źródło w koncepcji NDT-Bobath, można zaadaptować do podstawowej opieki nad noworodkiem, tj. :

- wygaszania nieprawidłowej aktywności odruchowej i jednoczesnym aktywizowaniem prawidłowej kontroli posturalnej we wzorcach ruchowych,

- karmienie dziecka w odpowiednich pozycjach (z prawidłową dystrybucją napięcia) i zabezpieczenie optymalnej pozycji do aktywności sfery orofacjalnej,

- prawidłowe ubieranie i rozbieranie dziecka, zabezpieczenie właściwej pozycji podczas spoczynku i zabawy.

Prawidłowa pielęgnacja jest istotnym elementem ułatwiającym osiągnięcie przez dziecko niezależności oraz kontroli nad swoimi ruchami i kontaktu z otoczeniem. Dlatego obowiązkiem fizjoterapeuty jest nauczenie rodziców podstawowych czynności związanych z pielęgnacją dziecka (w miarę rozwoju dziecka czynności te są modyfikowane i uzupełniane). Wszelkie działania terapeutyczne są indywidualnie dobierane dla każdego dziecka.

JAK SKORZYSTAĆ Z USŁUG ODDZIAŁU?

Oddział jest przeznaczony dla dzieci m.in. z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. W celu przyjęcia do oddziału wymagane jest skierowanie od np. pediatry, neurologa, ortopedy, neonatologa bądź lekarza ze specjalizacją rehabilitacji medycznej.
Oddział jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.

Ważne telefony:

Centrala: 22 59 66 100

Dzienny Oddział Rehabilitacji Niemowląt: 22 59 66 461

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.