II Klinika Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została powołana w 1949 r. Obecnie działalność personelu Kliniki koncentruje się na zagadnieniach medycyny matczyno-płodowej, perinatalnej, chorób kobiecych, w tym nowotworów narządu rodnego.

Klinika jest jednym z kilkunastu ośrodków na terenie Polski wyspecjalizowanych w sprawowaniu opieki nad pacjentkami chorymi na cukrzycę w ciąży.  W zakresie patologii ciąży jednymi z najważniejszych zagadnień są też: nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, choroby układu krzepnięcia, tkanki łącznej, krwi i autoimmunologiczne, a także choroby wątroby.