Preloader

Ładowanie...

 

 MG 8608Oddział Patologii Noworodka, podzielony jest na 3 zasadnicze części. W jednej z nich hospitalizuje się noworodki opuszczające intensywną terapię, które wymagają jeszcze dalszego leczenia i zwykle 3-4 miesięcznego pobytu w szpitalu. W dwóch pozostałych częściach oddziału przyjmowane są noworodki niewymagające sztucznej wentylacji i intensywnej terapii, ale urodzone przedwcześnie lub z ciąż patologicznych.

pat now 02

Dużą grupę noworodków stanowią dzieci matek z cukrzycą i innymi przewlekłymi chorobami, np. nadciśnieniem, zakażeniem dróg moczowych, zaburzeniem krzepliwości krwi. Tu trafiają też dzieci po okresie pobytu w Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka oraz wszystkie noworodki z patologiczną żółtaczką wymagające zastosowania fototerapii i te, które urodziły się drogą cięcia cesarskiego lub innego zabiegu położniczego.

 MG 8620

W oddziale tym wykonywane są badania diagnostyczne i monitorowane są parametry życiowe z zastosowaniem nowoczesnego przenośnego sprzętu ultrasonograficznego i rentgenowskiego. Wśród aparatury monitorującej - obok tej, która pozwala na ocenę czynności serca czy wysycenia krwi tlenem - wykorzystywane są również monitory bezdechu. Wszystkie noworodki urodzone przedwcześnie oraz te, które wymagały leczenia tlenem, podlegają systematycznej kontroli okulistycznej. Problemy chirurgiczne, kardiologiczne, neurochirurgiczne, neurologiczne oraz inne są konsultowane przez specjalistów.

pat now 01

Matki dzieci przebywających w Oddziale Patologii mają możliwość przebywania z nimi niemal przez cały dzień. Początkowo, mamy najmłodszych noworodków asystują podczas karmienia maluchów własnym mlekiem za pomocą sondy dożołądkowej, a potem uczą się przystawiania ich do piersi, zdobywają praktyczne umiejętności pielęgnacji swojego dziecka pod okiem fachowego personelu pielęgniarskiego. Stały kontakt z dziećmi, mówienie do nich, masowanie, a nawet zwykły dotyk stymuluje rozwój wcześniaków i pobudza ich system nerwowy.

Wszystkie dzieci przechodzą obowiązkowe szczepienia oraz, w zależności od potrzeb, są obejmowane opieką fizjoterapeutów, a ich rodziny – opieką psychologa. Wszystkim noworodkom wymagającym szczególnej troski neonatologów w pierwszych miesiącach życia zapewniamy dalszą opiekę w Poradni Neonatologicznej działającej w przyszpitalnej Specjalistycznej Poliklinice.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.