JESTEŚ W

PORADNIE POLIKLINIKI

PORADNIE


Telefon do rejestracji Polikliniki:

W godzinach 8.30-15.00
22 59 66 175

W godzinach 15.00-18.00
22 59 66 301
22 59 66 302
22 59 66 303

Punkt Konsultacyjny - zapisy KTG
22 59 66 403Dzienny Oddział Rehabilitacji NoworodkaJak przygotować się do badania krwi i moczu. 22 59 66 407


Poradnie:

 Ginekologiczno-położnicza
 Patologii ciąży
 Patologii piersi
 Onkologiczna
 Endokrynologiczna
 Neonatologiczna
 Leczenia niepłodności
 Punkt konsultacyjny
 Dla dziewcząt
 Perinatologii i kardiologii perinatalnej
 Seksuologiczna i Patologii Współżycia
 Poradnia Zdrowia Psychicznego
 Poradnia Laktacyjna
 Poradnia Rehabilitacji Uroginekologicznej
Cennik dla osób nieuprawnionych do bezpłatnych świadczeńGodziny przyjęć w poradniach

 Poradnie Specjalistycznej Polikliniki oferują kompleksowe usługi w zakresie ginekologii i położnictwa, zapewniają również pełną diagnostykę obrazową i laboratoryjną. Pracują tu doświadczeni specjaliści gwarantujący pacjentkom wysoki poziom opieki i bezpieczeństwa.
Do Poradni Endokrynologii Ginekologicznej, Poradni Neonatologicznej, Poradni Zdrowia Psychicznego i Dziennego Oddziału Rehabilitacji Noworodka jest wymagane skierowanie. Do pozostałych nie jest wymagane.
Usługi Poradni Laktacyjnej, Seksuologicznej i Poradni Rehabilitacji Uroginekologicznej nie są zakontraktowane z Narodowym Funduszem Zdrowia i są odpłatne. Szczególowe informacje w opisie poradni.

Aby uzyskać poradę przyjmujących lekarzy należy zadzwonić i umówić się na wizytę - numery telefonów są podane obok. Rejestracja polikliniki przyjmuje zapisy na wizyty codziennie w godz. 8-18.

Przed każdą wizytą należy przyjść wcześniej. W holu szpitala stoi biletomat - prosimy o pobranie odpowiedniego numerka i oczekiwać na wezwanie. Jeśli jest to pierwsza wizyta, w rejestracji zostanie założona karta. Przed każda wizytą trzeba się zarejestrować.
Prosimy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.
Poliklinika cieszy się uznaniem pacjentek, dlatego zdarza się, że na wizytę trzeba dość długo czekać. Każda pacjentka jest informowana o możliwości uzyskania porady i wykonania badań w innej placówce opieki zdrowotnej.
PORADNIA GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZA


 Poradnia świadczy usługi zarówno w zakresie profilaktyki jak i leczenia chorób narządu rodnego. Ważne jest, aby pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa, co najmniej raz do roku, aby wykonać niezbędne badania, takie jak: cytologia i badanie gruczołu piersiowego (zwłaszcza dotyczy to pań w wieku powyżej 45 roku życia). Systematyczne kontrole u lekarza pomagają zapobiegać groźnym chorobom i wykrywać je w najwcześniejszej fazie, kiedy są największe szanse na wyleczenie.


 W tej poradni są leczone pacjentki z rozpoznanymi stanami zapalnymi, guzami narządu rodnego, wadami wrodzonymi, problemami z nietrzymaniem moczu czy statyką narządu rodnego i in. Specjaliści kwalifikują w razie potrzeby pacjentki do zabiegów operacyjnych, których większość wykonuje się na miejscu w szpitalu.

 Z poradni mogą korzystać panie w ciąży i po porodzie. Prowadzone są tu również ciąże tzw. niepowikłane, czyli takie, podczas których nie występuje zagrożenie dla życia i zdrowia matki i dziecka. Jeżeli lekarz stwierdza nieprawidłowości, pacjentka jest kierowana do poradni patologii ciąży w tej samej poliklinice, w której pracują wybitni specjaliści opiekujący się kobietami z ciążą powikłaną.
PORADNIA PATOLOGII CIĄŻY


 Należy pamiętać, że w większości przypadków ciąża przebiega prawidłowo. Zdarza się jednak, że zmiany fizjologiczne zachodzące podczas ciąży sprzyjają rozwojowi niektórych chorób, które mają istotny wpływ na jej przebieg, a także zdrowie matki i płodu. Zdarza się też, że ciąża powoduje nasilenie przebiegu wcześniej istniejących schorzeń. Im wcześniej wykryje się problem, im lepsza będzie opieka, tym większa będzie szansa na pomyślne zakończenie ciąży.

 1. Cukrzyca w ciąży. Szpital nasz jest największym w regionie ośrodkiem, w którym prowadzone są ciężarne z cukrzycą. Kobiety przewlekle chore na cukrzycę powinny pamiętać o tym, że ciąża zmienia przebieg choroby, a cukrzyca pogarsza wyniki położnicze. Ważne jest aby panie, które mają zdiagnozowaną cukrzycę i planują zajść w ciążę, dbały o prawidłowy poziom cukru we krwi, wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań zarówno u niej jak i u płodu zmniejszy się.
U wszystkich zdrowych ciężarnych badania w kierunku wykrycia cukrzycy ciążowej przeprowadzane są rutynowo na początku ciąży oraz między 24 a 28 tygodniem ciąży (test obciążenia glukozą - OGTT).

Jesteś w ciąży i masz cukrzycę? Pobierz zmodyfikowaną, optymalną dietę dla siebie.

 2. Nadciśnienie tętnicze. Jest jednym z najczęstszych powikłań ciąży. Nasz ośrodek specjalizuje się w prowadzeniu pacjentek z nadciśnieniem przewlekłym, stwierdzonym przed ciążą jak również nadciśnieniem indukowanym ciążą. W przypadku nadciśnienia przewlekłego dobrze jest, jeżeli jeszcze przed ciążą są określone przyczyny i stopień nadciśnienia tętniczego oraz wdrożone skuteczne, bezpieczne dla ciężarnych leczenie hypotensyjne. W okresie ciąży pacjentki takie wymagają regularnej kontroli przebiegu ciąży wraz z oceną stanu płodu. Jednym z najpoważniejszych powikłań nadciśnienia jest zespół HELLP, które jest bezpośrednim zagrożeniem życia ciężarnej. Leczenie wtedy odbywa się w szpitalu.

 3. Choroby nerek. Nawet podczas niepowikłanej ciąży czynność nerek zmienia się. Nasz szpital specjalizuje się w prowadzeniu pacjentek z takimi chorobami nerek jak: przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, kamica, niewydolność nerek. Pod opieką naszych specjalistów są również pacjentki po przeszczepieniu nerki oraz wymagające stałej dializoterapii (najpierw w specjalistycznej poliklinice, a w razie potrzeby hospitalizacja w Oddziale patologii ciąży).

 4. Choroby układu krzepnięcia. W naszej poradni od lat prowadzone są pacjentki z chorobami hematologicznymi wymagające porady specjalisty ginekologa, zarówno w ciąży jak i w innych sytuacjach. Przyjmujemy pacjentki z małopłytkowością, niedoborami czynników krzepnięcia, chorobą zakrzepowo-zatorową.

 5. Choroby wątroby. Jesteśmy jedynym ośrodkiem w regionie który oznacza poziom kwasów żółciowych u pacjentek z cholestazą ciężarnych - nieprawidłową reakcją wątroby na wysoki poziom estrogenów i progesteronu wytwarzanych przez łożysko. Z tym schorzeniem wiąże się podwyższone ryzyko dla płodu.

 6. Choroby tkanki łącznej, krwi i autoimmunologiczne. Prowadzimy unikalną w skali kraju poradnię ginekologiczną i położniczą dla kobiet z zapaleniami naczyń średniego i dużego kalibru (np. Zespół Wegenera). 7. Inne problemy w czasie ciąży. Następną grupą pacjentek są te, które mają ciążę zagrożoną porodem przedwczesnym, czyli między 23 a 37 tygodniem ciąży. Pod opieką poradni patologii ciąży powinny znaleźć się również pacjentki z łożyskiem przodującym, a także z ciążą mnogą. Zapewniamy opiekę także pacjentkom z chorobami zakaźnymi - toxoplazmozą.

Spis poradni


PORADNIA CHORÓB PIERSI


 Są w niej diagnozowane wszelkiego rodzaju zmiany gruczołu piersiowego, zarówno te łagodne, jak i złośliwe. Z uwagi na dostępną na terenie szpitala pełną diagnostykę obrazową i anatomopatologiczną możliwe jest wczesne rozpoznanie podejrzanych zmian. Leczenie odbywa się w innych, specjalistycznych ośrodkach.

Spis poradni


PORADNIA ONKOLOGICZNA


 Poradnia zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem nowotworów narządu rodnego. W przypadku konieczności, specjaliści kwalifikują pacjentki do zabiegu operacyjnego i chemioterapii, które mogą się odbywać w tym samym szpitalu. Korzystać z poradni mogą pacjentki kierowane tu przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz z Oddziału Onkologicznego, wymagające dalszego leczenia.

Spis poradni


PORADNIA ENDOKRYNOLOGICZNA


 Poradnia obejmuje opieką kobiety po ukończeniu 16. roku życia, u których występują problemy hormonalne dotyczące układu rozrodczego. Lekarze pracujący w poradni prowadzą pacjentki, u których stwierdzono: zaburzenia miesiączkowania, zespoły androgenne (obejmujące zaburzenia miesiączkowania, łojotok, zmiany skórne, nadmierne owłosienie, nadwagę)niemożność zajścia w ciążę lub poronienia nawykowe, bądź trudności w donoszeniu ciąży - uwarunkowane zaburzeniami hormonalnymi, dolegliwości ze strony gruczołów piersiowych, dolegliwości okresu przekwitania u kobiet, osteoporozę pomenopauzalną, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, otyłość uwarunkowaną hormonalnie oraz zaburzenia sfery psychicznej uwarunkowane hormonalnie.
Stosujemy najnowocześniejsze metody diagnostyczne pozwalające na rozpoznanie przyczyny tych zaburzeń oraz wdrożenie skutecznego i bezpiecznego leczenia. W leczeniu wykorzystywane są najnowocześniejsze metody terapeutyczne z zastosowaniem leków hormonalnych i niehormonalnych. Podczas wizyt kontrolnych, w procesie leczenia, wykonywane są wszystkie nieodzowne badania hormonalne, biochemiczne i wizualizacyjne.
Wypracowane przez zespół lekarzy metody nadzoru pacjentek otrzymujących leczenie hormonalne są zgodne z najnowocześniejszymi zasadami terapii, stosowanymi w wiodących ośrodkach klinicznych na świecie.

Spis poradni


PORADNIA NEONATOLOGICZNA


 Naszym noworodkom z problemami okresu okołoporodowego pragniemy zapewnić stałą, fachową opiekę lekarzy specjalistów po wypisaniu ze szpitala. W trakcie wizyty w tej poradni mali pacjenci są badani przez neonatologa i psychologa. Podczas wizyty określane jest tempo rozwoju, a w przypadku stwierdzenia zaburzeń - stosuje się wczesną stymulację. W razie potrzeby dzieci są kierowane do innych specjalistycznych poradni konsultacyjnych. Z opieki poradni korzystają dzieci do drugiego roku życia.Spis poradni


PORADNIA LECZENIA NIEPŁODNOŚCI


 Specjaliści tej poradni zajmują się kompleksowa diagnostyką przyczyn niepłodności oraz, w przypadkach niewymagających zapłodnienia pozaustrojowego, również jej leczeniem.

Spis poradni


PUNKT KONSULTACYJNY


 Na terenie polikliniki działa punkt konsultacyjny dla pacjentek z ciążą o podwyższonym ryzyku powikłań oraz w okolicy terminu porodu. W trakcie wizyty w punkcie konsultacyjnym wykonywany jest zapis tętna płodu, tzw. KTG, który ocenia lekarz. Jeżeli jest to niezbędne, lekarz bada pacjentkę i zleca jej badania. Dokładna kontrola stanu pacjentki i jej nienarodzonego dziecka pozwala na zminimalizowanie powikłań okołoporodowych oraz problemów ze zdrowiem noworodka.

Spis poradni


PORADNIA GINEKOLOGICZNA DLA DZIEWCZĄT


 Zdarza się, że porady ginekologicznej wymagają bardzo młode dziewczęta. Powodem mogą być takie problemy jak np. krwawienia z dróg rodnych z nieznanych przyczyn, bóle w podbrzuszu, nieregularne miesiączki lub ich brak. Podjęte wcześnie leczenie zaburzeń pozwala na uniknięcie dalszych powikłań w czasie dojrzewania płciowego, co odgrywa bardzo ważną rolę w procesie rozwoju młodego organizmu. Podczas wizyty w poradni ginekologii dla dziewcząt młode pacjentki mogą również dowiedzieć się o metodach antykoncepcji. W poradni przyjmuje specjalistka przeszkolona w zakresie opieki ginekologicznej nad bardzo młodymi pacjentkami.

Spis poradni


PORADNIA PERINATOLOGII I KARDIOLOGII PERINATALNEJ

W poradni prowadzone są prenatalne konsultacje kardiologiczne wraz z pełnym badaniem echokardiograficznym i ultrasonograficznym płodu. Zadaniem poradni jest wykrywanie wad serca i układu krążenia oraz określanie ryzyka wystąpienia aberracji chromosomowej u płodu. Pacjentkami poradni są kobiety u których podczas badań ultrasonograficznych lekarz stwierdził nieprawidłowości rozwoju płodu. W przypadku rozpoznania wady płodu rodzice są informowani o możliwościach i wynikach leczenia dzieci z podobnymi problemami. Wspólnie z lekarzami położnikami planowana jest dalsza opieka nad kobietą ciężarną i jej dzieckiem, dodatkowe badania, które mogą być pomocne w ustaleniu pełnego rozpoznania, miejsce i rodzaj porodu. Rodzice mogą również skonsultować się z ośrodkiem, który będzie zajmować się leczeniem ich dziecka po porodzie.
  zobacz

Spis poradni


PORADNIA SEKSUOLOGICZNA I PATOLOGII WSPÓŁŻYCIA


Poradnia zajmuje się: poradnictwem partnerskim i małżeńskim; zaburzeniami nawyków, popędów, preferencji seksualnych; problemami z inicjacją seksualną; dysfunkcją emocjonalną i fizyczną w kontaktach intymnych, min. zaburzeniami erekcji, ejakulacji, orgazmu; problemami identyfikacji płciowej.

Zgodnie z art. 17 Ustawy o Świadczeniach Opieki Zdrowotnej Finansowanych Ze Środków Publicznych usługa ta nie jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
W związku z powyższym porada w Poradni Seksuologicznej jest odpłatna. Cena porady wynosi 85 zł, dla pary 150 zł. Każde badanie diagnostyczne zlecone przez lekarza udzielającego porady jest płatne osobno według obowiązującego w szpitalu cennika badań diagnostycznych.


Spis poradni


PORADNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO


Znajdą tu pomoc kobiety w trudnych sytuacjach życiowych. Poradnia zatrudnia dwóch psychologów kształcących się w zakresie psychoterapii. Psycholodzy spotykają się z kobietami, dla których ciąża oraz pierwsze tygodnie i miesiące macierzyństwa wydają się szczególnie trudne. Opieką poradni objęci są rodzice wcześniaków oraz dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi. W czasie spotkań możliwa jest ocena rozwoju, wskazanie mocnych stron dziecka oraz praca terapeutyczna. Niemowlęta w wieku do 2 miesiąca życia badane są również Skalą Oceny Zachowania Noworodka - metodą Brazelton'a. Rodzice mogą również uzyskać poradę w zakresie problemów wychowawczych małych dzieci.
Niezbędne skierowanie od lekarza, np. pierwszego kontaktu.

Spis poradni


PORADNIA LAKTACYJNA


Do Poradni Laktacyjnej zapraszamy wszystkie kobiety planujące potomstwo, kobiety w ciąży, które chcą wiedzieć wszystko o karmieniu piersią, a także młode mamy, które już zaczęły karmić piersią, ale mają problemy z karmieniem dziecka własnym pokarmem.
Skorzystaj z naszej Poradni Laktacyjnej, jeżeli:
- jesteś młodą kobietą, planujesz ciążę, chcesz karmić swoje dzieci piersią i chcesz wiedzieć o tym zagadnieniu jak najwięcej;
- jesteś w ciąży i chcesz wiedzieć, jak rozpocząć karmienie tuż po urodzeniu dziecka;
- urodziłaś wcześniaka i potrzebujesz pomocy w jak najszybszym rozpoczęciu laktacji;
- słyszałaś wiele o tzw. diecie matki karmiącej, ale do końca nie jesteś pewna, co możesz, a czego nie możesz jeść, aby Twoje dziecko nie miało problemów z brzuszkiem;
- rozpoczęłaś karmienie piersią, ale czujesz się niekomfortowo, bo:
1. Właśnie masz nawał mleczny – zastój pokarmu i nie wiesz co robić.
2. Nie wiesz jak poradzić sobie z bolesnymi brodawkami.
3. Masz wklęsłe lub płaskie brodawki.
4. Obawiasz się, że masz za mało pokarmu a dziecko się nie najada, nie wiesz, jak długo trzeba trzymać dziecko przy piersi.
5. Potrzebujesz pomocy w utrzymaniu laktacji również po powrocie do pracy.
6. Chciałabyś nauczyć się różnych pozycji przystawiania dziecka do piersi.
Przyjdź do nas i zapytaj również o zasadach przechowywania, mrożenia i transportu mleka, jeżeli twoje dziecko jest w szpitalu.
Porada laktacyjna zawiera elementy edukacji, porady medycznej i wsparcia. Podczas porady zapewniamy:
Obserwację matki – ocenę stanu ogólnego i psychicznego
Badanie piersi
Obserwację i badanie dziecka - jego stanu ogólnego, aktywność, napięcie, ocenę cech odwodnienia i przyrostu masy ciała
Obserwację aktu karmienia z oceną funkcji ssania
Porady udziela Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna poł. Agnieszka Muszyńska.
Zapisy telefoniczne pod nr tel. 22 59 66 279: pon.-pt., w godz. 7-14.
Porady są udzielane: pon.-pt., w godz. 7-11.
Usługa Poradni Laktacyjnej nie jest zakontraktowana z Narodowym Funduszem Zdrowia, w związku z czym porada jest odpłatna.
Cena:
pierwsza wizyta – 75 zł, kolejna – 50 zł.

Spis poradni
PORADNIA REHABILITACJI UROGINEKOLOGICZNEJ

Poradnia jest przeznaczona dla pacjentek z takimi problemami, jak:
- nietrzymanie moczu;
- pęcherz nadreaktywny;
- obniżenie i wypadanie narządu rodnego;
- zespoły bólowe miednicy;
- zaburzenia seksualne (zaburzenia czucia: ból, brak czucia, osłabione czucie).

W poradni prowadzone są również:
- rehabilitacja przed i pooperacyjna - wzmocnienie mięśni dna miednicy przed zabiegiem, utrwalenie efektów operacji, nauka odpowiednich zachowań chroniących dno miednicy przed przeciążeniem;
- wczesna rehabilitacja poporodowa - nauka odpowiednich zachowań, nauka prawidłowej aktywacji mięśni dna miednicy i mięśni brzucha oraz likwidacja występujących powikłań (zaburzenia funkcji seksualnych i czucia w pochwie, ból blizny, ból okolicy krocza). Badania pokazują, że brak umiejętności prawidłowej aktywizacji mięśni dna miednicy dotyczy 36% kobiet po porodzie.

Do poradni zapraszamy również wszystkie Panie, które chcą nauczyć się prawidłowo aktywizować mięśnie dna miednicy, które biorą udział w stabilizacji kręgosłupa i wpływają na jakość życia intymnego.

Postępowanie rehabilitacyjne jest wielokierunkowe i determinowane przez rodzaj dysfunkcji, dominujące dolegliwości oraz oczekiwania pacjentki.

Podczas pierwszej wizyty diagnostycznej przeprowadzany jest dokładny wywiad i analizowane są kwestionariusze, które pozwolą ocenić rodzaj i stopień dysfunkcji.

Przeprowadzone zostaje badanie fizjoterapeutyczne, na które składa się :
- ocena postawy ciała;
- ocena ustawienia miednicy;
- badanie sEMG - badanie przy użyciu sondy dopochwowej, pozwalające ocenić wydolność mięśni dna miednicy, umiejętność i poprawność ich napinania i rozluźniania.

Dodatkowo, za zgodą pacjentki, może zostać przeprowadzona palpacyjna ocena dna miednicy przez pochwę, pozwalająca ocenić wydolność poszczególnych mięśni oraz przeprowadzić terapię (relaksowanie napiętych tkanek, mobilizacje uciskowe punktów bolesnych).

Dostępne techniki terapeutyczne:
- emg biofeedback- ćwiczenia pod kontrolą EMG pozwalają na wizualizację skurczu i rozluźnienia mięśni oraz uzyskanie świadomej kontroli nad ich pracą;
- elektrostymulacja- zabieg mający na celu wzmocnienie osłabionych i wiotkich mięśni oraz stymulację uszkodzonego unerwienia;
- techniki manualne zewnętrzne i przezpochwowe- wykorzystywane do diagnozowania i leczenia struktur dna miednicy celem regulacji nadmiernego napięcia mięśniowego, poprawy kurczliwości i rozciągliwości tkanek, zmniejszenia bólu oraz poprawy funkcji;
- trening mięśni dna miednicy- pacjentka otrzymuje odpowiednio dobrane zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu;
- terapia behawioralna - trening pęcherza, trening jelita, korekcja zachowań toaletowych, odciążenie dna miednicy, redukcja czynników ryzyka.

Długość trwania terapii zależy od stopnia uszkodzenia.

Dostępne usługi:
1. Wizyta diagnostyczna - I wizyta (60minut) – wywiad, badanie fizjoterapeutyczne, badanie SEMG, ustalenie planu terapii.
2. Wizyta terapeutyczna (kolejne wizyty):
a) trening mięśni dna miednicy – EMG-biofeedback 30 minut;
b) terapia mięśni dna miednicy - zabiegi manualne zewnętrzne i dopochwowe - 45-60 minut;
c) elektrostymulacja – 30 minut;
d) badanie SEMG (kolejne).
Usługa Poradni Rehabilitacji Uroginekologicznej nie jest zakontraktowana z Narodowym Funduszem Zdrowia, w związku z czym porada jest odpłatna.
Cennik:
I wizyta diagnostyczna 60 min. – 120 zł.
Wizyta terapeutyczna 60 min. – 100 zł.
Wizyta terapeutyczna 30 min. – 70 zł.

Poradnia czynna:
we wtorki, środy i czwartki
w godzinach 15.30-18.

Zapisy pod n. tel.: 22 59 66 216

Spis poradni

 


www.SzpitalKarowa.pl