Czym jest Oko Na Malucha?
W związku z pandemią COVID-19 wszyscy znaleźliśmy się w bardzo trudnej, niecodziennej sytuacji. Solidaryzujemy się w działaniach na rzecz zminimalizowania ryzyka transmisji zakażenia SARS-COV-2, jednocześnie nie zapominając o potrzebach naszych pacjentów i ich rodziców.
DSC02532DSC02531
Chore noworodki, a zwłaszcza urodzone przedwcześnie, przebywają w oddziałach przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Przez cały czas pobytu dziecka w szpitalu przywiązujemy dużą troskę do właściwej opieki matki nad dzieckiem. Zazwyczaj w początkowej fazie pobytu, w oddziałach intensywnej terapii, matki często kontaktują się z lekarzem prowadzącym, żywo interesują się dzieckiem i jego stanem zdrowia. Troska rodziców o dziecko, stres związany z utrzymującym się ciężkim stanem dziecka, czy brakiem poprawy pomimo stosowanego leczenia, w trwały sposób odbija się na ich zdrowiu. Brak optymistycznych informacji może w matce wzbudzić poczucie winy i rezygnacji. Dlatego tak ważne jest stworzenie możliwości bezpośredniego kontaktu (przytulanie, karmienie itp.), nawet kilka miesięcy z dzieckiem, podłączonym do specjalistycznych urządzeń, przebywającym w inkubatorze. Dbamy o to, by nie osłabiać instynktu macierzyńskiego i budować właściwą rodzicielską relację. Takie podejście do opieki nad noworodkiem urodzonym przedwcześnie opisywane jest w piśmiennictwie. Udowodniono w wielu badaniach, że obecność matki w oddziale sprzyja skróceniu okresu hospitalizacji, sprzyja mniejszej zachorowalności.
DSC02534
Wiemy, że dotychczas stosowane procedury obecnie nie sprawdzają się i zmuszają nas do tworzenia nowych standardów postępowania. Dlatego powstało #okonamalucha – oddolna inicjatywa skierowana na pomoc rodzicom, którzy na skutek szerzącej się pandemii koronawirusa nie mogą przebywać ze swoimi dziećmi w szpitalu.
Projekt ma pionierski charakter - biorąc pod uwagę wdrożone rozwiązania, tempo oraz skalę jest najprawdopodobniej pierwszym tego typu rozwiązaniem działającym w Polsce, a być może nawet Europie.
Od powstania pomysłu do wdrożenia minęło niecałe dwa tygodnie. Wszystko dzięki pracy wielu osób.
System oferowany jest bezpłatnie i bez ograniczeń, wszystkim rodzicom, którzy nie mogą przebywać ze swoimi dziećmi w szpitalu.
DSC02521
JAK TO DZIAŁA?
Kamery łączą się “na żywo” poprzez dedykowaną aplikację. Obecna infrastruktura pozwala nam na transmisję wideo w jakości Full HD 1080p. W Szpitalu na Karowej system działa jednocześnie na 44 stanowiskach. Streamy prowadzone są codziennie.