Preloader

Ładowanie...

Zapraszamy na badania diagnostyczne - laboratoryjne w naszej Specjalistycznej Poliklinice.

Pacjenci ze skierowaniem od lekarza Specjalistycznej Polikliniki Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej mają zapewnione badania  nieodpłatne w ramach ubezpeczenia zdrowotnego.

Pacjenci ze skierowaniem na badania z innych placówek medycznych lub wykonujący badania dodatkowe bez skierowania mają możliwość wykupienia badań.

Punkt pobrań znajduje się w Specjalistycznej Poliklinice, w gab. nr 10. Godziny pracy: 7.30-10.30. Pacjenci ze skierowaniem na testy dynamiczne (obciążenie glukozą, test PRL z MTC, test insulinowy) powinny zgłosić się najpóźniej o 8.15.

Osoby ze skierowaniami z innych placówek medycznych lub wykonujące badania bez skierowania i odpłatnie powinny wykupić zlecenie wykonania badań w kasie w rejestracji Specjalistycznej Polikliniki.

 CENNIK

 BADA KRWI MLA

BADA MOCZ MLA

 PARAM

Zobacz nasz Zespół Laboratoriów Medycznych

mla NOW

mlB NOW

PRAC IMMUN

 

 

Ogólne badanie moczu

Badanie ogólne moczu odbywa się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej. Możliwe jest odpłatne wykonanie badania ze skierowaniem od lekarza z innej placówki medycznej lub bez skierowania.

Będą potrzebne: specjalny pojemnik na mocz, zwykła lub samoprzylepna kartka, można wykorzystać materiałowy plaster.

Pacjentki ze skierowaniem na ogólne badanie moczu, posiew i dobową zbiórkę moczu od lekarza szpitalnej Specjalistycznej Polikliniki mogą otrzymać pojemnik/pojemniki w gabinecie zabiegowym polikliniki nr 10. Specjalne pojemniki na mocz są w sprzedaży w ogólnodostępnych aptekach – zwykłe i jałowe oraz na posiew (mniejsze). Inne pojemniki, typu: słoiczki, buteleczki, plastikowe kontenerki nie będą przyjmowane.

Dwa dni przed badaniem

- kobiety nie powinny wykonywać badania moczu dwa dni przed i po krwawieniu miesiączkowym;

- na dobę przed planowanym oddaniem moczu – należy powstrzymać się od aktywności seksualnej – bezwzględna abstynencja seksualna;

W dniu badania:

Mocz należy pobrać po przespanej nocy, bezpośrednio po przebudzeniu się, co najmniej 4 godziny po poprzednim oddaniu moczu. Przed oddaniem moczu należy dokładnie umyć okolice ujścia cewki moczowej, osuszyć się czystym, najlepiej jednorazowym ręcznikiem. Podczas oddawania moczu do pojemnika należy jedną ręką rozchylić delikatnie wargi sromowe, aby strumień moczu trafiał bezpośrednio do pojemnika. Zachowanie ścisłych zasad higieny ma na celu pozbycie się z powierzchni ciała bakterii, które po dostaniu się do próbki mogłyby zafałszować wyniki badań.
Do pojemnika należy oddać mocz z tzw. „środkowego strumienia”, co oznacza, że najpierw należy oddać niewielką ilość moczu do toalety, a dopiero potem oddać mocz do pojemnika na badanie. Końcową porcję moczu należy ponownie oddać do toalety.
• Pobrana próbka powinna mieć od 50 do 100 ml, czyli nieco więcej niż połowa pojemnika.


• Pojemnik trzeba natychmiast szczelnie zamknąć. Na boczną ścianę pojemnika należy przykleić kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwą badania, np. badanie ogólne moczu - BOM oraz datą pobrania. Jeżeli nie ma samoprzylepnej kartki, można zwykłą kartkę przykleić za pomocą taśmy klejącej, lub opis wykonać na materiałowym plastrze.

Uwaga! W przypadku gdy pacjent nie jest w stanie oddać moczu do pojemnika (niemowlę, pacjent obłożnie chory), należy pobrać go do specjalnego, plastikowego woreczka założonego w sposób obejmujący ujście zewnętrze cewki moczowej; woreczek z moczem umieścić w jednorazowym pojemniku;

- pojemnik należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem, nazwiskiem, datą, godziną pobrania (informacje umieszczamy na kubku, a nie na pokrywce);

- materiał należy jak najszybciej, najlepiej w ciągu 2 godz. dostarczyć do punktu pobrań Specjalistycznej Polikliniki do gabinetu nr 10.


• Jeśli nie można tego zrobić szybko, należy umieścić pojemnik w lodówce i przynieść go do SP jak tylko będzie to możliwe.

Latem lub gdy jest bardzo ciepło podczas transportu, np., w ciepłym autobusie lub samochodzie, pojemniki z moczem warto umieścić w torbie termicznej.


Ważne: Duży wysiłek fizyczny, gorąca kąpiel, stres, gorączka i długotrwała pozycja stojąca mogą być przyczyną białkomoczu. Niezastosowanie się do zasad higieny osobistej spowoduje zanieczyszczenie pobranej próbki i uzyskanie fałszywie dodatniego wyniku na obecność bakterii. Przetrzymywanie moczu w temperaturze pokojowej doprowadzi do zmiany jego pH  i namnożenia się bakterii.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.