Preloader

Ładowanie...

W celu uzyskania wiarygodnych wyników badań należy przestrzegać poniższych zasad

Badanie ogólne moczu odbywa się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej. Możliwe jest odpłatne wykonanie badania ze skierowaniem od lekarza z innej placówki medycznej lub bez skierowania.

Będą potrzebne: specjalny pojemnik na mocz, zwykła lub samoprzylepna kartka, można wykorzystać materiałowy plaster.

Pacjentki ze skierowaniem na ogólne badanie moczu, posiew i dobową zbiórkę moczu od lekarza szpitalnej Specjalistycznej Polikliniki mogą otrzymać pojemnik/pojemniki w gabinecie zabiegowym polikliniki nr 10. Specjalne pojemniki na mocz są w sprzedaży w ogólnodostępnych aptekach – zwykłe i jałowe oraz na posiew (mniejsze). Inne pojemniki, typu: słoiczki, buteleczki, plastikowe kontenerki nie będą przyjmowane.

Dwa dni przed badaniem

- kobiety nie powinny wykonywać badania moczu dwa dni przed i po krwawieniu miesiączkowym;

- na dobę przed planowanym oddaniem moczu – należy powstrzymać się od aktywności seksualnej – bezwzględna abstynencja seksualna;

W dniu badania:

Mocz należy pobrać po przespanej nocy, bezpośrednio po przebudzeniu się, co najmniej 4 godziny po poprzednim oddaniu moczu. Przed oddaniem moczu należy dokładnie umyć okolice ujścia cewki moczowej, osuszyć się czystym, najlepiej jednorazowym ręcznikiem. Podczas oddawania moczu do pojemnika należy jedną ręką rozchylić delikatnie wargi sromowe, aby strumień moczu trafiał bezpośrednio do pojemnika. Zachowanie ścisłych zasad higieny ma na celu pozbycie się z powierzchni ciała bakterii, które po dostaniu się do próbki mogłyby zafałszować wyniki badań.
Do pojemnika należy oddać mocz z tzw. „środkowego strumienia”, co oznacza, że najpierw należy oddać niewielką ilość moczu do toalety, a dopiero potem oddać mocz do pojemnika na badanie. Końcową porcję moczu należy ponownie oddać do toalety.
• Pobrana próbka powinna mieć od 50 do 100 ml, czyli nieco więcej niż połowa pojemnika.
• Pojemnik trzeba natychmiast szczelnie zamknąć. Na boczną ścianę pojemnika należy przykleić kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwą badania, np. badanie ogólne moczu - BOM oraz datą pobrania. Jeżeli nie ma samoprzylepnej kartki, można zwykłą kartkę przykleić za pomocą taśmy klejącej, lub opis wykonać na materiałowym plastrze.

Uwaga! W przypadku gdy pacjent nie jest w stanie oddać moczu do pojemnika (niemowlę, pacjent obłożnie chory), należy pobrać go do specjalnego, plastikowego woreczka założonego w sposób obejmujący ujście zewnętrze cewki moczowej; woreczek z moczem umieścić w jednorazowym pojemniku;

- pojemnik należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem, nazwiskiem, datą, godziną pobrania (informacje umieszczamy na kubku, a nie na pokrywce);

- materiał należy jak najszybciej, najlepiej w ciągu 2 godz. dostarczyć do punktu pobrań Specjalistycznej Polikliniki do gabinetu nr 10.

Latem lub gdy jest bardzo ciepło podczas transportu, np., w ciepłym autobusie lub samochodzie, pojemniki z moczem warto umieścić w torbie termicznej.


Ważne: Duży wysiłek fizyczny, gorąca kąpiel, stres, gorączka i długotrwała pozycja stojąca mogą być przyczyną białkomoczu. Niezastosowanie się do zasad higieny osobistej spowoduje zanieczyszczenie pobranej próbki i uzyskanie fałszywie dodatniego wyniku na obecność bakterii. Przetrzymywanie moczu w temperaturze pokojowej doprowadzi do zmiany jego pH i namnożenia się bakterii.

Dobowa zbiórka moczu

Dobowa zbiórka moczu, w skrócie DZM, odbywa się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej. Badanie można wykonać odpłatnie na podstawie skierowania od lekarza z innej placówki medycznej lub bez skierowania.

Do wykonania dobowej zbiórki moczu potrzebne będą:
• 2,5-3,0 l pojemnik z podziałką. Pojemniki są dostępne na rynku (cena ok. 10 zł.). Przez cały okres zbiórki pojemnik trzeba będzie przechowywać w chłodnym miejscu;
• pojemnik jednorazowy, w którym później należy dostarczyć próbkę moczu ze zbiórki do Specjalistycznej Polikliniki. Laboratorium przyjmuje próbki moczu tylko w jednorazowych plastikowych pojemnikach, inne pojemniki nie są przyjmowane.

Dzień przed zbiórką

Dzień przed zbiórką, a także w czasie zbiórki nie należy wykonywać dużego wysiłku fizycznego, ograniczyć lub wręcz unikać używek, zwłaszcza alkoholu.
Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć rano i zakończyć po 24 godzinach.

W dniu zbiórki:
• pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety, zapisać godzinę;
• każdą następną porcję moczu, do ostatniej oddanej następnego dnia rano, należy oddawać do pojemnika. W dniu zbiórki najlepiej nie opuszczać domu na dłużej, gdyż każda porcja moczu powinna być oddana do pojemnika;
• zbiórkę należy zakończyć następnego dnia o godzinie, w której została rozpoczęta.
• po zakończeniu zbiórki należy dokładnie zmierzyć ilość zebranego moczu (patrz podziałkę na pojemniku) i zapisać;
• dokładnie wymieszać zawartość pojemnika, np. czystą szpatułką i przelać około 100 ml do jednorazowego pojemnika na mocz;
• próbkę trzeba dokładnie opisać: imię i nazwisko, nazwę badania (DZM), godzinę rozpoczęcia i zakończenia zbiórki i ilość pełnej zbiórki moczu, np. 2400 ml;
• w przypadku zbiórki na Ca, Mg, P przed rozpoczęciem zbiórki wlać do naczynia łyżkę 10% octu.

Ważne:
Jeśli w okresie zbiórki choćby jedna porcja moczu nie mogła zostać przeniesiona do przeznaczonego pojemnika, np. zaszła potrzeba wyjścia z domu na dłużej, zbiórkę należy rozpocząć od początku następnego dnia. Niepełna zbiórka może zafałszować wyniki badań. Złe odczytanie objętości zebranego moczu, bądź też oddanie w trakcie trwania zbiórki porcji moczu zamiast do pojemnika - do toalety, zafałszuje wynik klirensu kreatyniny, dobowego wydalania białka, wapnia, magnezu, fosforu w moczu.

Wykonujemy badania laboratoryjne również bez skierowania.

Cennik badań laboratoryjnych

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.