Poradnia laktacyjna
Dobre dla mamy i dla dziecka
Jeśli masz pytania dotyczące karmienia swojego dziecka zapraszamy do kontaktu z nasza Poradnią Laktacyjną.
Możemy porozmawiać miedzy innymi o tym:
- jak prawidłowo przystawić maluszka do piersi,
- czy Twój maluszek się najada i jakie powinny być przyrosty jego masy ciała,
- jak stymulować laktację,
- jak uniknąć bólu brodawek i co robić jeśli są zranione,
- jak poradzić sobie w nawale mlecznym,
- jak utrzymać laktację na odpowiednim poziomie jeśli odciągasz mleko dla dziecka, które urodziło się przed wcześnie.

Możesz skontaktować się z nami również będąc jeszcze w ciąży – podpowiemy jak przygotować się do karmienia piersią. To tylko niektóre z tematów, jest ich o wiele, wiele więcej – zapraszamy do kontaktu z nami.
Usługa Poradni Laktacyjnej nie jest zakontraktowana z Narodowym Funduszem Zdrowia, w związku z czym porada jest odpłatna.
Cena:
pierwsza wizyta – 75 zł, kolejna – 50 zł.
Od 13 lutego 2023 roku zapisy telefoniczne pod nr tel. 22 59 66 279: pon.-pt., w godz. 10.00 -12.00.
Wizyty odbywają się w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 10.00-13.00
Wizyty prowadzi mgr położnictwa Agnieszka Muszyńska, pełniąca w szpitalu funkcję Edukatora ds. laktacji, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego.
Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek na temat technik oraz wskaźników skutecznego karmienia piersią
ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA ZALECA: karmienie niemowląt wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Następnie kontynuowanie karmienia piersią przez 2 lata i dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu odpowiedniej dla wieku żywności uzupełniającej od 7 miesiąca życia dziecka.
DLACZEGO WARTO KARMIĆ PIERSIĄ
Mleko kobiece jest idealnym pokarmem dla Twojego dziecka. Odpowiednia kompozycja poszczególnych składników odżywczych sprawia, że jest ono bardzo łatwo przyswajane i zapewniają optymalny wzrost i rozwój niemowlęcia. Mleko kobiece zawiera m.in. enzymy wspomagające układ trawienny, tłuszcze potrzebne dla wzrostu i rozwoju komórek nerwowych oraz komórek siatkówki oka, czynniki wzrostu, witaminy, składniki mineralne, przeciwciała, które zapobiegają infekcjom i zakażeniom wspierając niedojrzały układ immunologiczny malucha oraz komórki macierzyste, które działają jak system naprawczy.
Siara pojawia się w gruczołach piersiowych już około 20 tygodnia ciąży ( czas jej pojawienia jest zmienny, siara produkowana jest jeszcze przez kilka dni po porodzie do okresu nawału mlecznego) i powinna być pierwszym pokarmem noworodka dostarczonym bezpośrednio po urodzeniu.
Siara jest doskonałym źródłem immunoglobulin i białek o wysokiej wartości biologicznej, czynników wzrostu, lipidów, węglowodanów, przeciwutleniaczy witamin, minerałów i komórek przeciwzapalnych.

Wczesne – mniejsze ryzyko:
- Biegunki
- Infekcji ucha
- Infekcji dróg moczowych
- Zapalenia opon mózgowych
- Zapalenia płuc i oskrzeli
- Martwiczego zapalenia jelit
- Przeziębień
- Sepsy
- Nagłej śmierci łóżeczko
Odległe – mniejsze ryzyko:
- Nowotworów
- Otyłości
- Cukrzycy typu I i II
- Chorób jelit
- Astmy
- Choroby Crohna

Korzyści krótkofalowe (wczesne):
- Szybsza inwolucja macicy
- Krótszy okres krwawienia po porodzie
- Niższy poziom depresyjności u matek karmiących (– mniej hormonów stresu)
- Szybsza utrata kilogramów
- Niepłodność laktacyjna
Korzyści długofalowe – mniejsze ryzyko:
- raka piersi i raka jajnika
- cukrzycy,
- nadciśnienia tętniczego,
- hiperlipidemii i chorób układu krążenia w okresie pomenopauzalnym
Karmienie piersią:
- To porcja zdrowia i miłości dla dziecka i matki.
- To nie tylko dawanie pokarmu, ale również zaspokojenie potrzeby bliskości, zacieśnianie więzi między matką i dzieckiem, rozbudzanie uczuć macierzyńskich.
- Mleko mamy jest zawsze świeże, ciepłe i łatwo dostępne.
JAK CZĘSTO KARMIĆ DZIECKO
JAK ROZPOZNAĆ, ŻE DZIECKO JEST GŁODNE?
Pierwsze sygnały głodu u dziecka to:
- przebudzenie się
- otwieranie buzi
- poruszanie ustami
- wkładanie rączek do buzi, ssanie paluszków
- mlaskanie, cmokanie
- narastające pobudzenie i aktywność
UWAGA: płacz jest późnym sygnałem głodu, dobrze jest przystawić dziecko do piersi zanim zacznie płakać.

PIERWSZY DZIEŃ
Jeżeli Twoje dziecko będzie ssało pierś w krótkim czasie po porodzie to jest w ciągu 2 do 6 godzin od urodzenia się to później przez kilka godzin (czasem 12 godzin) ma prawo mieć zmniejszoną aktywność – jest to czas na odpoczynek po trudach porodowych i dla Ciebie i dla Twojego dziecka. Wykorzystaj to i prześpij się, ponieważ następnie przychodzi faza wzmożonej aktywności maluszka. Jeśli dziecko nie chce w ogóle ssać piersi w ciągu pierwszych godzin zgłoś to personelowi oddziału, na którym się znajdujesz.
DRUGI DZIEŃ
W ciągu drugiej doby Twoje dziecko chce być przy piersi prawie cały czas, możesz mieć wrażenie, że jest głodne, a Ty nie masz pokarmu. To może być dla Ciebie trudny okres, ale dobrze jest przystawiać wtedy maluszka raz do jednej piersi, raz do drugiej po 10-15 min i tak przez kilka godzin. Nie martw się, wszystko jest w porządku, w ten sposób dochodzi do naturalnej stymulacji laktacji. Dziecko na razie potrzebuje niewielką ilość pokarmu, a częste przystawianie do piersi będzie sygnałem dla Twojego organizmu, że wkrótce będzie potrzebna większa jego ilość.
TRZECI DZIEŃ i kolejne
W kolejnych dobach przerwy między karmieniami zaczną się wydłużać ale i tak karmień będzie sporo 8-10 może 12 na dobę, czyli co 2-3 godziny, również w nocy.
Oczywiście zachowanie Twojego dziecka i chęć ssania lub obniżona aktywność może się różnić od opisanego powyżej. Są dzieci, które chcą być przy piersi wiele razy już w pierwsze dobie. Nie martw się tym, przystawiaj dziecko do piersi kiedy chce.
Nie należ dziecka dopajać , dokarmiać i podawać smoczków. Okres stabilizacji laktacji to 4 do 6 tygodni . Podawanie w tym czasie smoczka nie jest wskazane. Przez pierwsze 6 miesięcy dziecku wystarczy tylko pierś.
OD CZEGO ZACZĄĆ?
Na pewno od wygodnej pozycji Twojej i dziecka.
Usiądź wygodnie, oprzyj plecy, jeśli trzeba podeprzyj nogi. Jeśli karmisz na leżąco to podłóż poduszkę pod głowę, tak ,żebyś dobrze widziała swoje dziecko, nie podpieraj się na łokciu.
Dziecko ułóż zwrócone przodem do Ciebie, brzuszek do brzuszka, tak żeby dziecko miało usta na wprost Twojej brodawki ale jednocześnie nie musiało skręcać główki (byłoby mu wtedy ciężko przełykać). Czyli tak aby ucho, ramię i biodro dziecka były w jednej linii. Pamiętaj też, żeby główka dziecka nie była przygięta do klatki piersiowej.
Jeśli trzeba to podłóż poduszkę lub rogal do karmienia pod dziecko, żebyś nie musiała trzymać go na ręku. Ręka ma raczej służyć do przytulenia i asekuracji.
Dziecko powinno być bardzo blisko Ciebie. Kocyk czy becik mogą to utrudniać. Jeśli możesz weź dziecko do karmienia w lekkim i wygodnym ubranku.
POZYCJE DO KARMIENIA

ułóż się wygodnie na boku tak, żeby ramię leżało na podłożu a głowa nieco wyżej na poduszce. Małe poduszki warto włożyć za plecy i między kolana. Dziecko połóż blisko obok siebie na boczku, (przodem do Ciebie – brzuszek do brzucha), podeprzyj dziecko z tyłu np. zrolowanym kocykiem ,żeby nie odsuwało się w czasie ssania. Ułóżcie się tak, żeby buzia dziecka była na przeciwko brodawki. Górną ręką możesz przytrzymać pierś lub podać ją dziecku tak aby mogło głęboko uchwycić brodawkę wraz z otoczką. Dolna ręką przytul dziecko do siebie, kiedy zacznie ssać pierś ułóż ręce wygodnie np. tak jak na zdjęciu.

ułóż się wygodnie na łóżku (z podniesionym zagłówkiem) na wznak w pozycji półleżącej. Podłóż poduszkę pod głowę tak, żebyś mogła widzieć dziecko, podłóż poduszki lub kocyk pod swoje ręce. Dziecko połóż na sobie z buzią na wprost piersi, główkę podtrzymuj je ręką w okolicy zgięcia łokciowego, przedramieniem przytul dziecko do siebie. Naprzeciwległa ręką podaj pierś a kiedy dziecko zacznie ssać ułóż rękę tak, żeby było Ci wygodnie.

usiądź wygodnie, podeprzyj plecy, stopy postaw na podłodze lub podnóżku (nie podnoś pięt do góry), dziecko ułóż na złożonym kocu, poduszce lub rogalu do karmienia przytulone do Ciebie brzuszkiem do Twojego brzucha, tak aby buzia dziecka znajdowała się na wysokości Twojej brodawki, główka luźno opiera się na Twoim przedramieniu w zgięciu łokciowym , podtrzymuj ręką plecy i pośladki dziecka. Twoje ramiona powinny być wygodnie podparte.

usiądź wygodnie, podeprzyj plecy, stopy postaw na podłodze lub podnóżku (nie podnoś pięt do góry) dziecko ułóż na złożonym kocu, poduszce lub rogalu do karmienia przytulone do Ciebie brzuszkiem do brzucha tak aby buzia dziecka znajdowała się na wysokości Twojej brodawki , podtrzymuj dziecko ręką przeciwną do piersi, dłonią podpieraj główkę i kark, przedramieniem plecy (główki nie dociskamy).Jeśli karmisz z lewej piersi, to lewą ręką podtrzymujesz pierś a w prawej dłoni trzymasz głowę dziecka i prawym przedramieniem przytulasz je do siebie, Twoje ramiona powinny być wygodnie podparte.

usiądź wygodnie, podeprzyj plecy, stopy postaw na podłodze lub podnóżku (nie podnoś pięt do góry), dziecko ułóż na złożonym kocu, poduszce lub rogalu do karmienia przytulone do Ciebie brzuszkiem do Twojego boku, tak aby buzia dziecka znajdowała się na wysokości Twojej brodawki, nóżki znajda się wtedy pod Twoja pachą lub będą wystawać za plecami (musi tam być trochę miejsca, dlatego podłóż pod swoje plecy poduszkę), dłonią podtrzymuj główkę i kark dziecka, a przedramieniem jego plecy, przedramię dobrze podeprzyj poduszkami, druga ręką możesz podtrzymywać pierś, łokieć podeprzyj.Dobra pozycja na przykład dla mam po cesarskim cięciu, gdyż nie uciska okolic rany pooperacyjnej.
W pozycji spod pachy możesz karmić bliźnięta

Prawidłowe uchwycenie piersi: Twoje palce powinny być zawsze poza otoczką. Podeprzyj pierś od dołu tak, żeby ją uwydatnić dla dziecka. Nie ściskaj piersi.

Teraz trzeba przystawić dziecko do piersi. Bardzo ważne jest głębokie uchwycenie piersi. Po przyjęciu właściwej pozycji przytul dziecko blisko do piersi, swoją brodawką piersiową lekko dotknij górnej wargi dziecka. Brodawkę kieruj w stronę noska. W momencie kiedy dziecko szeroko otworzy buzie i położy język, zdecydowanym ruchem przytul dziecko tak, żeby mogło głęboko uchwycić pierś. Miejsce brodawki w buzi dziecka jest na podniebieniu.

*dolna warga wywinięta, górna może być lekko odchylona.
*Kąt między górną i dolną wargą jest rozwarty >130 stopni
*Duża część otoczki 1,5-2 cm jest w buzi dziecka, więcej od dołu od strony żuchwy
*Otoczka nie marszczy się.
* broda wtulona jest w pierś, nosek blisko, w kontakcie z piersią.
Gdy nos jest za bardzo wtulony w pierś co utrudnia dziecku oddychanie należy przytulić do siebie tułów i pośladki dziecka, wtedy główka samoistnie odchyli delikatnie do tyłu a nosek odsunie się od piersi.
*Główka dziecka nie może być przygięta do klatki piersiowej
*Policzki nie zapadają się
*Nie słychać cmokania
*Ssanie nie jest bolesne, odczuwane może być jedynie lekkie pociąganie lub mrowienie związane z wypływem pokarmu
*Po kilku szybkich, płytkich ruchach dziecko wykonuje wolniejsze, głębsze ruchy żuchwy tak, że poruszają się nawet uszy
*Słychać regularne połknięcia (sapnięcia – „K”) – w pierwszej dobie możesz nie słyszeć połykania

Ślad wokół ust po prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi.
Twoja brodawka piersiowa po karmieniu powinna być okrągła, jeśli jest spłaszczona jak pomadka lub boli i jest zraniona to sprawdź czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi. Jeśli masz wątpliwości zwróć się o pomoc do położnej.
JAK ROZPOZNAĆ, ŻE DZIECKO SIĘ NAJADA
BĄDŹ SPOKOJNA JEŚLI:
- karmisz 8-12 razy na dobę, czyli co 2-3 godziny – również w nocy,
- oboje macie prawidłową, wygodną pozycję, karmienie nie sprawia Ci bólu,
- dziecko jest prawidłowo przystawione, chwyta brodawkę wraz z dużą częścią otoczki,
- dziecko przy piersi jest aktywne, słychać regularne, miarowe połykanie mleka przez przynajmniej 10 min, w seriach 10-30 zassań co 1-2 zassanie jest połknięcie,
- pierś jest bardziej napięta przed karmieniem, a po karmieniu – luźniejsza,
- dziecko robi kupki i moczy pieluchy kilka razy w ciągu doby,
- Dobowa ilość pieluszek zmoczonych przez dziecko: 3-6 (3.- 5. doba), 4-6 (5.- 7. doba), 6-8 (od 8 doby), 5-6 (od 6. tygodnia)
- dziecko budzi się do karmienia, samo kończy karmienie wypuszczając pierś lub zasypiając, jest spokojne.
Możesz przystawiać dziecko do jednej piersi, a po 10-15 minutach aktywnego ssania możesz zaproponować drugą pierś, jeśli jeszcze chce ssać (następne karmienie zaczniesz od tej drugiej piersi)
W czasie Waszego pobytu w szpitalu dziecko jest codziennie ważone. Pamiętaj, że w ciągu pierwszych dni po porodzie dzieci tracą na wadze, najczęściej 6%-7% swojej masy urodzeniowej. To fizjologia i dotyczy wszystkich dzieci. W ciągu 7-10 dni Twój maluszek powinien odzyskać urodzeniową masę ciała.
Średnie dzienne przyrosty masy ciała dziecka:
26-30 g/d w 0.- 3. miesiącu
17-18 g/d w 3.- 6. miesiącu
12-13 g/d w 6.- 9. miesiącu
9 g/d w 9.- 12. miesiącu
Jeśli przyrosty są mniejsze skontaktuj się z Poradnią Laktacyjną, może trzeba będzie wdrożyć stymulację laktacji lub czasowe dokarmianie dziecka
NAWAŁ MLECZNY
To stan fizjologiczny, który charakteryzuje się zwiększoną produkcją mleka. Piersi mogą być w tym czasie napięte, otoczki trudne do uchwycenia przez dziecko – bardzo ważne będzie wtedy zmiękczenie otoczki przed karmieniem, żeby dziecko mogło głęboko uchwycić pierś, mleko może samo wypływać z piersi. Dzieje się tak na skutek wyzwolenia kompleksu hormonalnego (laktogennego) i jest potwierdzeniem że laktacja przebiega prawidłowo. Jeśli Będziesz często karmić swojego malucha lub jeśli masz bliźnięta to możesz nie zauważyć nawału mlecznego.
Jak postępowanie w czasie nawału mlecznego będzie słuszne:
- Przestrzeganie zasad prawidłowej pozycji i prawidłowego sposobu karmienia,
- Częste karmienie wg potrzeb dziecka 8 – 12 razy na dobę,
- Częste karmienie wg potrzeb matki (przepełnianie piersi) w dzień i w nocy,
- Karmienie wyłącznie mlekiem matki,
- Unikanie stosowania smoczków uspokajaczy w pierwszych 4 tygodniach w okresie stabilizowania się laktacji,
- Odciąganie niewielkich ilości pokarmu przed karmieniami w celu zmiękczenia otoczki, jeśli jest napięta,
- Odciąganie niewielkich ilości pokarmu pomiędzy karmieniami, jeżeli najedzone dziecko nie chce ssać (do odczucia ulgi, nigdy „do końca”) UWAGA: można odciągać ręcznie.
Wg: Standard postępowania w pierwszych 4 – 6 tygodniach laktacji Nehring – Gugulska M. 2005
UWAGA!
Karmienie piersią możesz monitorować wg tabeli podanej w załączniku nr 1
Jeśli musisz stymulować laktację i dokarmiać swoje dziecko skorzystaj z załącznika nr 2
Jeśli jesteście oddzielenie od siebie i odciągasz mleko dla swojego maluszka skorzystaj z załącznika nr 3