Medyczne Laboratorium Analityczne – zespół policystycznych jajników (PCOS) – przyczyny, objawy, jakie badania warto wykonać?

Zespół diagnostów Medycznego Laboratorium Analitycznego naszego Szpitala przygotował dla Państwa „w pigułce” zbiór informacji dotyczących różnych stanów chorobowych oraz badań, które mogą być wskaźnikiem diagnostycznym tych chorób.
W tym miesiącu tematem jest zespół policystycznych jajników (PCOS , polycystic ovary syndrome) – najczęstsza endokrynopatia dotykająca kobiety w wieku rozrodczym.

Nazwa pochodzi od charakterystycznego obrazu jajnika widocznego w badaniu USG. Pierwsze objawy mogą pojawić się po pokwitaniu i trwać przewlekle do okresu przekwitania.

Zdiagnozowanie zespołu PCOS nie jest łatwe. A to dlatego, że nie u każdej pacjentki przebieg schorzenia jest taki sam. Mimo indywidualnych różnic, najczęściej w zespole PCOS obserwujemy:
– nieregularne miesiączki bądź ich brak
– trudności z zajściem w ciążę
– problemy z cerą
– wahania masy ciała
– nadmierne owłosienie, łysienie typu męskiego
– zmęczenie i częste zmiany nastroju.

Jakie badania laboratoryjne pomogą zidentyfikować PCOS?
✔️gonadotropiny (FSH, LH) – hormony kontrolującepracę gonad, syntetyzowane przez przysadkę mózgową pod wpływem hormonu z podwzgórza – gonadoliberyny. U kobiet FSH i LH stymulują wzrost i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych oraz syntezę żeńskich hormonów płciowych- estrogenów.
✔️estradiol – Wpływa on na namnażanie komórek błony śluzowej macicy, przebieg cyklu miesiączkowego, rozwój żeńskich narządów płciowych i gruczołu sutkowego.
✔️testosteron-hormon steroidowy mający silne działanie anaboliczne (wspierające budowę nowych związków, np. wzrost masy mięśniowej). Produkowany u mężczyzn w komórkach Leydiga, a u kobiet w niewielkiej ilości w jajnikach i korze nadnerczy.
✔️SHBG- białko wiążące hormony płciowe, jego oznaczenie pomaga ocenić poziom biodostępnych androgenów (testosteronu)
✔️krzywa glukozowa i insulinowa – to badanie polegające na pomiarze stężenia glukozy oraz insuliny we krwi na czczo oraz po 1 i 2 godz. po spożyciu roztworu glukozy, które pokazuje w jaki sposób organizm wydziela insulinę i metabolizuje glukozę.
✔️AMH (hormon anty-Müllerowski) – białko produkowane przez komórki jajowe, które znajdują się w jajniku kobiety w wieku reprodukcyjnym. Badanie ma liczne zastosowania, najważniejszym z nich jest ocena “rezerwy jajnikowej” u kobiet, ale również diagnostyka różnicowa zaburzeń takich jak (PCOS) czy też przedwczesne wygasanie czynności jajników. Badanie to warto również wykonać w przypadku przygotowywania pacjentki do zapłodnienia metodą in vitro.

Informujemy, że badania diagnostyczne w naszym Medycznym Laboratorium Analitycznym można wykonać również komercyjnie.

Szczegóły i cennik znajdziecie Państwo tutaj: https://www.szpitalkarowa.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-badania-platne-w-medycznym-laboratorium-analitycznym-szpitala-karowa.html