Przygotowanie do porodu
Przygotowanie do porodu – jak przygotować się do porodu w naszym szpitalu?
Przyjmujemy wszystkie rodzące pacjentki, nie odsyłamy do innych szpitali. Każda pacjentka może przed porodem obejrzeć sale naszego Bloku Porodowego i Oddziału Położniczego. W tym celu należy zadzwonić i umówić się na wizytę – tel. 22 59 66 118 w godz. 10-14. Wszystkim naszym pacjentkom staramy się zapewnić bezpieczne i optymalne warunki porodu w jednoosobowych salach.
Polecamy naszą opiekę wszystkim kobietom z ciążą fizjologiczną (bez problemów zdrowotnych) jak i pacjentkom z powikłaniem ciąży i przewlekle chorym. Porody z osobą towarzyszącą są bezpłatne. Dostępne jest też bezpłatne znieczulenie porodu.
POŁOŻNA POZ
Należy pamiętać o tym, że każda kobieta ma prawo do opieki położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej, której zadaniem jest profilaktyka zdrowia kobiety. Wczesna opieka profilaktyczna może zmniejszyć ryzyko powikłań ciąży i wcześniactwa. Jeszcze zanim Pani zajdzie w ciążę, a najpóźniej do 21-26 tygodnia ciąży należy zgłosić się do położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która obejmie swoją opieką Panią i Pani dziecko po porodzie.
Imię i nazwisko położnej, adres udzielania świadczeń zdrowotnych (przychodni) oraz kontakt do swojej położnej należy podać w Szpitalu. Informacja o urodzeniu przez Panią dziecka zostanie do niej wysłana przez Szpital. Pierwsza wizyta wybranej położnej po porodzie powinna odbyć się nie później niż 48 godzin od otrzymania przez nią zgłoszenia urodzenia dziecka. Położna wykona nie mniej niż cztery patronażowe wizyty.
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ DO SZPITALA?
DOKUMENTY I WYNIKI BADAŃ
Do porodu fizjologicznego nie jest potrzebne skierowanie.
Należy mieć ze sobą:
– kartę przebiegu ciąży oraz opracowany wraz z lekarzem prowadzącym plan porodu. Jeżeli nie ma Pani planu porodu, wszystkie oczekiwania Pani wobec porodu uzgodni Pani z położną w sali porodowej;
– dokument tożsamości, numer NIP własny i pracodawcy. Pacjentki w ciąży, również nieubezpieczone, ale posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach kreślonych w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. nr 210 z 2004 r, poz. 2135 z późn. zm.).
Wyniki badań wykonanych w naszym szpitalu i w innych placówkach medycznych:
– grupy krwi i Rh z pieczęcią laboratorium i imienną osoby wykonującej badanie;
– WR, HbsAg,
– cytologii, posiewu z kanału szyjki macicy;
– OGTT, USG, inne badania wykonywane w ciąży.
Należy pamiętać o konsultacjach specjalistycznych, kartach wypisowych ze szpitali.
Do planowego cięcia cesarskiego, oprócz dokumentów i wyników badań wymienionych wyżej, potrzebne będzie skierowanie ze wskazaniem do cięcia cesarskiego z zaświadczeniem uzasadniającym skierowanie do operacji oraz takie badania jak: układ krzepnięcia (wynik najpóźniej sprzed 2-3 dni), morfologia, elektrolity, badanie ogólne moczu. Do planowego cięcia cesarskiego należy zgłosić się w wyznaczonym dniu rano na czczo (bez jedzenia, picia, żucia gumy, palenia papierosów) po uprzednim zapisaniu się w Izbie Przyjęć pod nr. tel. 22 59 66 135, 22 59 66 101 lub 22 59 66 521.
Należy zmyć lakier z paznokci i nie zabierać ze sobą wartościowych przedmiotów i biżuterii.
RZECZY DLA SIEBIE
Na trzy tygodnie przed planowanym terminem porodu należy przygotować rzeczy, które mogą przydać się w szpitalu:
– koszule nocne bawełniane umożliwiające karmienie;
– szlafrok, bieliznę bawełnianą;
– kapcie, skarpetki, klapki pod prysznic;
– biustonosz ciążowy (wzmocniony) lub do karmienia (z otwieranymi miskami), wkładki do biustonosza, wkładki higieniczne (nie z siateczką i bezzapachowe!), jak największe, np. typu nocnego lub maxi;
– przybory toaletowe, chusteczki higieniczne, kosmetyki, ręczniki;
– kubek lub filiżankę, wodę niegazowaną;
– obuwie na zmianę dla osoby towarzyszącej przy porodzie;
– akcesoria ułatwiające karmienie piersią (jasiek, specjalną poduszka „dla mamy”),
-(laktatory są dostępne do wypożyczenia na Oddziale Położniczym);
DLA DZIECKA
Noworodek może być ubrany we własne rzeczy i pielęgnowany własnymi kosmetykami.
Można zabrać ze sobą:
– 3-5 szt. ciepłych i cienkich kaftaników;
– 3-5 szt. śpiochów lub pajacyków, body;
– skarpety, czapeczki bez wiązania;
– kocyk lub śpiworek;
– kosmetyki do kąpieli, chusteczki do pielęgnacji, ręcznik;
– paczkę pieluch jednorazowych dla noworodka (typu newborn), flanelowe i tetrowe pieluchy.
Bielizna noworodka powinna być wykonana z naturalnych włókien, najlepiej bawełny. Wszystkie te rzeczy powinny być świeżo uprane w specjalnym proszku do prania dziecięcej bielizny oraz wyprasowane.
W dniu wypisu w sezonie zimowym należy przynieść grubszy kocyk, śpiwór, ciepłą czapkę, sweterek, kombinezon lub dodatkowy ciepły kocyk. Zmotoryzowani rodzice powinni mieć ze sobą specjalne nosidełka pełniące funkcję fotelika samochodowego dla niemowląt.
Uprzejmie informujemy, że szpital nie pierze rzeczy osobistych pacjentek i noworodków. Brudne rzeczy należy zabierać do domu.
IZBA PRZYJĘĆ
Do porodu należy zgłosić się do Izby Przyjęć Szpitala, która znajduje się od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego (od strony Wisły). Osoba towarzysząca również przygotowuje się do porodu w Izbie Przyjęć – tu przebierze się w odzież ochronną, w wyznaczonej szafce zostawi wierzchnie ubranie i obuwie. Osoba towarzysząca posiłki może kupić w barze na poziomie -1. Na terenie szpitala nie wolno palić tytoniu i spożywać napojów alkoholowych.
W wyjątkowych sytuacjach może się zdarzyć, że w Szpitalu nie będzie miejsc, wtedy personel Izby Przyjęć znajdzie dla Pani miejsce w innym szpitalu położniczo-ginekologicznym.
PORÓD
Rodząca może korzystać z nowoczesnej, wyposażonej w łazienkę klimatyzowanej sali porodowej. W sali porodowej znajduje się łóżko sterowane, kącik do pielęgnacji noworodka, aneks wypoczynkowy oraz akcesoria ułatwiające poród – drabinka i piłka.
W I oraz częściowo w II okresie porodu pacjentka ma możliwość poruszania się, a podczas skurczów partych przybierać pozycję dogodną dla siebie, jednak o tym decydują położna i lekarz. Poród dziecka odbywa się wyłącznie na łóżku porodowym z możliwością wyboru pozycji siedzącej, półsiedzącej i leżącej.
Zostanie Pani poproszona o wyrażenie zgody na szereg czynności i zabiegów, związanych z prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem porodu. Poniżej zamieszczone są treści zgód, z którymi można się zapoznać wcześniej:
Szpital oferuje różne metody łagodzenia bólu porodowego.
Farmakologiczne:
– znieczulenie wziewne – medycznym podtlenkiem azotu. Jest to bezpieczna metoda walki ze stresem i bólem, pomaga osiągnąć komfort psychiczny. Gaz wywołuje stan fizycznego odprężenia przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich podstawowych odruchów i świadomości. Podczas stosowania ma bardzo niewielki wpływ na takie funkcje, jak oddychanie i krążenie.;
– znieczulenie domięśniowe/dożylne;
– znieczulenie zewnątrzoponowe.
Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego:
– kąpiel relaksacyjna – w każdej sali porodowej znajduje się łazienka wyposażona w prysznic z dyszami natryskowymi, zapewniającymi delikatny i relaksujący masaż.
– żelowe okłady rozgrzewające – rozluźniające mięśnie.
– elektrostymulator TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), zakładany w okresie okołoporodowym na plecach – sprawdzony klinicznie, zapewniający nieinwazyjną, niefarmakologiczną i skuteczną terapię przeciwbólową. Przezskórna stymulacja nerwów nie ma skutków ubocznych. Impulsy TENS mają małe natężenie i stymulują jedynie nerwy czuciowe na powierzchni skóry. Pacjentka odczuwa tylko lekkie mrowienie na skórze i co najwyżej lekkie wibracje mięśni wokół elektrod.
Od momentu urodzenia noworodek jest pod opieką lekarza neonatologa oraz pielęgniarki neonatologicznej, którzy uczestniczą przy porodzie.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa noworodka i rodzącej Blok Porodowy jest wyposażony w system monitoringu porodu, ma też dwie sale do cięć cesarskich.
PO PORODZIE
Po zakończonym porodzie będzie Pani przebywała w Bloku Porodowym jeszcze przez dwie lub cztery godziny pod obserwacją lekarzy i położnych. Jeżeli dziecko urodziło się zdrowe, będzie Pani miała z nim stały kontakt z przerwami na niezbędne badania, które odbywają się na miejscu w sali porodowej. Tuż po porodzie będzie miała Pani możliwość po raz pierwszy nakarmić swoje dziecko piersią.
Pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj trzy doby – spędzi je Pani z dzieckiem w Oddziale Położniczym.
Będzie Pani pod opieką lekarzy położników oraz doświadczonych położnych, a Pani dziecko – lekarzy neonatologów.
Kierując się zgłaszanymi prośbami pacjentek nasz szpital, zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r.o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, oferuje pacjentkom dodatkową, odpłatną opiekę pielęgnacyjną po porodzie. Nasz zespół położnych posiada duże doświadczenie i odpowiednią wiedzę. W większości są to specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego lub położniczo-ginekologicznego.
Aby skorzystać z dodatkowej, odpłatnej opieki należy umówić się z położną lub zgłosić chęć skorzystania z takiej opieki położnej oddziałowej. Cennik dodatkowej, odpłatnej opieki pielęgnacyjnej:
1. Opieka pielęgnacyjna nad matką i noworodkiem – 70 PLN/h
2. Opieka pielęgnacyjna nad matką z bliźniętami – 80 PLN/h.
Jeżeli dziecko jest zdrowe i mama czuje się dobrze, czas pobytu w szpitalu może ulec skróceniu. Wtedy mama zostanie zaproszona na kontrolne badania do Specjalistycznej Polikliniki przyszpitalnej, a dziecko na obowiązkowe badania przesiewowe do Poradni Neonatologicznej, mieszczącej się również w Poliklinice.
Na wizyty kontrolne w Poradni Neonatologicznej będą również zapraszane dzieci urodzone przedwcześnie, które wymagały leczenia w Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka oraz w Oddziale Noworodka i Patologii Noworodka. Regularne konsultacje, które mogą trwać nawet przez ponad rok, mają na celu obserwację rozwoju psychomotorycznego dziecka – w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości dziecko jest kierowane na leczenie do odpowiedniego specjalisty.
Jeżeli poród odbył się metodą cesarskiego cięcia, pobyt w szpitalu wydłuży się. Pierwszą dobę po zabiegu spędzi Pani w sali pooperacyjnej Oddziału Położniczego.
Tu będą Panią opiekowały się doświadczone położne. Jeżeli dziecko jest zdrowe, obok Pani łóżka stanie również łóżeczko dla Pani dziecka. Położne pomogą zaopiekować się maleństwem przez cały czas pobytu w sali pooperacyjnej.
Jeżeli dziecko urodzi się przedwcześnie, chore, o małej masie ciała, będzie wymagało intensywnego leczenia i wspomagania oddechu, zostanie wtedy natychmiast przeniesione do Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka lub lub Patologii Noworodka.
OPIEKA PSYCHOTERAPEUTY i FIZJOTERAPEUTY
Wszystkie nasze pacjentki w razie konieczności są objęte opieką psychoterapeuty. Taka pomoc specjalisty jest szczególnie przydatna w przypadku wystąpienia tzw. „baby bluesa”. Pomoc psychoterapeuty jest niezbędna również wtedy, jeżeli przy porodzie wystąpiły jakiekolwiek powikłania lub dziecko wymaga leczenia w Oddziałach Intensywnej Terapii lub Patologii Noworodka.
Każda pacjentka otrzymuje również zestaw ćwiczeń, jaki jest rekomendowany po porodzie. Ćwiczenia takie ułatwiają powrót do pełnej sprawności fizycznej i ładnej sylwetki.
Każda pacjentka po porodzie ma możliwość konsultacji fizjoterapeuty po uprzednim zgłoszeniu problemu lekarzowi podczas obchodu. Podczas takiej wizyty pacjentka otrzymuje instruktaż, dzięki któremu szybciej i łatwiej jest wstać i zacząć normalnie funkcjonować.
Pobierz i wydrukuj skróconą ulotkę jak przygotować sie do porodu w naszym szpitalu:
Ważne telefony:
Izba Przyjęć: 22 59 66 135, 22 59 66 521, 22 59 66 101
Konsola położnych Bloku Porodowego: 22 59 66 118
Położna Oddziałowa Bloku Porodowego – Małgorzata Knaś