Blok porodowy

Blok porodowy – zapraszamy do porodu na Karowej.

Nasz Szpital jest wysokospecjalistyczną placówką, której personel jest przygotowany do niesienia pomocy we wszystkich przypadkach. Polecamy naszą opiekę kobietom, zarówno z ciążą fizjologiczną (bez problemów zdrowotnych) jak i pacjentkom z ciążą powikłaną i przewlekle chorym. Do dyspozycji mamy pięć indywidualnych sal porodowych z dostępem do łazienek i wyposażeniem pomagającym rodzącej przejść przez wszystkie okresy porodu. W każdej sali porodowej znajduje się stanowisko noworodkowe zaopatrzone w specjalistyczny sprzęt pomocny podczas opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.

Blok Porodowy

Blok Porodowy wyposażony jest w system monitoringu porodu dla zapewnienia bezpieczeństwa noworodka i rodzącej.  Znajdują się tu również dwie sale do cięć cesarskich. W naszym Szpitalu istnieje możliwość korzystania z pozycji wertykalnych – pacjentka może przyjąć dogodną  dla siebie pozycję zarówno w I jak i II okresie porodu oraz dajemy możliwość wyboru różnych form łagodzenia bólu.

Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego:

  • ruch – możliwość korzystania z takich pomocy jak piłka, worek sako, mata, krzesełko porodowe;
  • kąpiel relaksacyjna – w każdej sali porodowej znajduje się łazienka wyposażona w prysznic z dyszami natryskowymi, zapewniającymi delikatny i relaksujący masaż zmniejszający napięcie mięśni, lęk i ból;
  • żelowe okłady rozgrzewające  – rozluźniają mięśnie, zwiększają próg bólu, uspakajają;
  • żelowe okłady chłodzące – zmniejszają skurcz mięśni, miejscowe obniżenie temperatury tkanek osłabia czucie i spowalnia przesyłanie bólu;
  • elektrostymulator TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), zakładany w okresie okołoporodowym na plecach – sprawdzony klinicznie, zapewniający nieinwazyjną, niefarmakologiczną i skuteczną terapię przeciwbólową. Przezskórna stymulacja nerwów nie ma skutków ubocznych. Impulsy TENS mają małe natężenie i stymulują jedynie nerwy czuciowe na powierzchni skóry. Pacjentka odczuwa tylko lekkie mrowienie na skórze i co najwyżej lekkie wibracje mięśni wokół elektrod.
  • aromaterapia – używamy najwyższej jakości 100% olejków eterycznych – stosujemy je według potrzeb / preferencji kobiety rodzącej, zaawansowania porodu;
  • muzykoterapia – udostępniamy głośniki z funkcją bluetooth, proponujemy muzykę relaksacyjną i zachęcamy do słuchania ulubionej muzyki, przy której pacjentka będzie się czuła swobodnie;
  • staramy się zaangażować osobę towarzyszącą w masaż, pomoc, wsparcie rodzącej

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego:

  • znieczulenie zewnątrzoponowe – jest to jedna z  najskuteczniejszych form łagodzenia bólu porodowego, której zadaniem jest znaczne zmniejszenie odczuwania bólu, poczucie ulgi, możliwość odpoczynku przy jednoczesnym zachowaniu świadomości;
  • znieczulenie dożylne/domięśniowe – stosowane są leki pochodzenia narkotycznego (w przypadku kiedy Pacjentka nie może korzystać z innych form łagodzenia bólu):
  • znieczulenie wziewne (podtlenek azotu) – gaz wywołuje stan fizycznego odprężenia przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich podstawowych odruchów i świadomości;

Po porodzie naturalnym, jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony neonatologicznej, pacjentka może kangurować dziecko w kontakcie “skóra do skóry” przez 2 godziny i po raz pierwszy przystawić je do piersi.

Po tym czasie mama wraz z dzieckiem rozpoczynają pobyt w Oddziale Położniczym, gdzie spędzą czas do wypisu ze Szpitala pod opieką lekarzy położników, neonatologów oraz doświadczonych położnych.   
Jeżeli poród odbył się metodą cesarskiego cięcia  istnieje możliwość kangurowania noworodka przez osobę towarzyszącą do momentu przyjazdu pacjentki z bloku operacyjnego, potem kangurowanie kontynuowane jest przez matkę.  Pierwsze godziny po operacji Pacjentka spędza w sali pooperacyjnej Oddziału Położniczego pod opieką doświadczonych położnych.

Jeżeli dziecko jest zdrowe i nie ma wskazań do pobytu w  oddziale Patologii Noworodka lub Intensywnej Terapii Noworodka, to cały czas pozostaje przy mamie. Położne pomogą zaopiekować się maleństwem przez cały pobyt w sali pooperacyjnej. Pobyt w szpitalu po cięciu cesarskim trwa cztery doby.

Jeżeli dziecko urodzi się przedwcześnie, chore, o małej masie ciała lub będzie wymagało intensywnego leczenia i wspomagania oddechu zostanie wtedy natychmiast przeniesione do Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka lub Patologii Noworodka.

Personel Szpitala stale podnosi swoje kwalifikacje, dzięki czemu Szpital oferuje możliwie najlepszą opiekę swoim Pacjentkom.

Obecność osoby towarzyszącej jest bezpłatna. Więcej informacji o porodzie rodzinnym znajduje się na stronie porody rodzinne

W naszym Szpitalu w ramach odpłatnych usług dodatkowych istnieje możliwość indywidualnej opieki Położnej w czasie porodu.

Zapraszamy do porodu.

Kanał na Instagramie Bloku Porodowego – Instagram Blok Porodowy

Informacja o porodach rodzinnych – Porody rodzinne

Blog Blok Porodowy