Nasz Szpital ma 110 lat!

Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie 15 grudnia 2022 roku skończył 110 lat. Z tej okazji, z inicjatywy dyrektor mgr Ewy Piotrowskiej, 20 grudnia 2022 roku odbyła się jubileuszowa uroczystość z udziałem JM prof. Zbigniewa Gacionga rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Piotra Brombera – wiceministra zdrowia, Filipa Nowaka – Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Arkadiusza Kossowskiego – Dyrektora Departamentu ds. Służb Mundurowych NFZ, prof. Anety Nitsch-Osuch – prodziekana Wydziału Lekarskiego WUM, Przewodniczącej Rady Społecznej naszego szpitala, dr hab. Łukasza Koperskiego – prodziekana Wydziału Lekarskiego. Obecni byli związani zawodowo z naszym szpitalem: prof. Krzysztof Czajkowski – kierownik II Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa, prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka – twórczyni i wieloletnia kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka oraz dr hab. Renata Bokiniec – obecna kierownik tej Kliniki, dr hab. Jacek Sieńko – prodziekan Wydziału Lekarskiego WUM, dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska – prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM. Jednak najważniejszymi gośćmi wydarzenia byli pracownicy naszego szpitala.

„Czasy się zmieniają, świat wokół się zmienia, a nasz szpital, zwany powszechnie Szpitalem na Karowej, od 110 lat przez 365 (a czasem i 6) dni w roku, 24 godziny na dobę służy pacjentkom w każdym wieku, wspiera fachową pomocą najmłodszych pacjentów, którzy się w nim rodzą, kształci kadry medyczne, rozwija badania naukowe. Po prostu trwa i niestrudzenie wypełnia swoją misję. To co jest niezmienne przez te 110 lat to fakt, że naszą siłą są fantastyczni, oddani temu miejscu ludzie. Bo szpital to ludzie. Bez Państwa, bez Was, nie byłoby tak wyjątkowego szpitala, który jest ceniony w całym kraju” – mówiła dyrektor mgr Ewa Piotrowska.

Jego Magnificencja prof. Zbigniew Gaciong rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, będącego podmiotem tworzącym szpitala, w swoim wystąpieniu podkreślił wkład szpitala w nauczanie studentów niemal wszystkich kierunków uniwersytetu. „Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej jest niezwykle ważny dla uczelni” – mówił. Zaznaczył, że pracownicy szpitala są naukowcami, dydaktykami, a także pełnią w uczelni ważne role administracyjne. „Bardzo chciałbym Państwu podziękować i te życzenia są kierowane do każdego bez wyjątku członka zespołu szpitala. Wszyscy wiemy, że medycyna jest grą zespołową” powiedział rektor i przekazał na ręce dyrektor specjalną statuetkę z napisem „Z okazji 110 lat działalności Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w dowód uznania – Zbigniew Gaciong, Rektor” oraz list gratulacyjny.

Życzenia z okazji 110 – lecia szpitala oraz nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia przekazali wiceminister zdrowia Piotr Bromber, Prezes NFZ Filip Nowak.

List od Dziekana Wydziału Lekarskiego prof. Rafała Krenke odczytała prodziekan prof. Aneta Nitsch-Osuch. „Szpital jest jedną z najstarszych placówek współpracujących z Wydziałem Lekarskim WUM, jest miejscem oferującym kompleksową opiekę nad kobietą i noworodkiem, gdzie niezmiennie przestrzegane są zasady deontologii lekarskiej i wysokie standardy usług medycznych. Gratuluję niesłabnącej energii i konsekwencji w rozwijaniu i utrzymywaniu na wysokim poziomie działalności szpitala” – napisał dziekan w liście gratulacyjnym.

Prof. Krzysztof Czajkowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że to co wyróżnia od zawsze Szpital na Karowej to stosunek do pacjenta: „to nie jest stosunek przedmiotowy, tylko to jest stosunek podmiotowy. Pacjentka przychodząc do naszego szpitala ma poczucie, że jest rzeczywiście zaopiekowana”. Profesor zaznaczył, że to efekt pracy wszystkich pracowników szpitala.

Dyrektor wręczyła rektorowi Medal Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej zaprojektowany przez prof. Hannę Jelonek – Dziekana Rzeźby ASP w Warszawie w latach 2012-2019, który zdobył pierwszą nagrodę przyznawaną przez Brytyjskie Stowarzyszenie Medalu Artystycznego, za najlepszy medal bity za rok 2018.

Szczególny, świąteczny nastrój wprowadziła prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, która podzieliła się ze zgromadzonymi wierszem napisanym z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia:

„Mimo wszystko co bolało,

choinką będzie pachniało.

Może będzie śnieżnobiało,

a nam dzieci przybywało.

Nowy Świat i Krakowskie

rozświetliło się radośnie.

Światełka zbiegają ku Wiśle,

tam Szpital, o którym myślę.

Dla wszystkich, którzy tu są

po prostu: Wesołych Świąt”.

Uroczystość 110 -lecia naszego szpitala zakończyło wspólne pamiątkowe zdjęcie i jubileuszowy tort.

Marta Ewa Wojtach

rzecznik prasowy

Szpital Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.

Zdjęcia: WUM