Prof. Krzysztof Czajkowski na czele ministerialnego zespołu

Miło nam poinformować, że na czele powołanego 8 marca 2023 roku przez Ministra Zdrowia zespołu mającego przedstawić propozycje rozwiązań w zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy stanie konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztof Czajkowski, kierownik II Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa działającej w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.

Szacuje się, że na endometriozę cierpi ponad 1 mln Polek w wieku rozrodczym.

W skład zespołu powołano także: prof. Mariusza Władysława Bidzińskiego – konsultanta krajowego w dziedzinie ginekologii onkologicznej, prof. Piotra Sieroszewskiego – prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, dr hab. Pawła Bastę – przewodniczącego Sekcji Endometriozy w Polskim Towarzystwie Ginekologów i Położników, dr Ewę Milnerowicz-Nabzdyk – kierowniczkę Oddziału Ginekologii Onkologicznej Opolskiego Centrum Onkologii, dr Tomasza Marjańskiego z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Lucynę Jaworską-Wojtas – prezeskę Fundacji „Pokonać Endometriozę”, dr. Bogumiła Pawła Siekierskiego – kierownika Kliniki Ginekologii w Szpitalu Medicover, dr. Mikołaja Karmowskiego – ordynatora Oddziału Ginekologii Małoinwazyjnej i Centrum Leczenia Endometriozy w Medicus Clinic, Daniela Kurczyńskiego – specjalistę ginekologa-położnika, Dorotę Olanin – dietetyczkę kliniczną oraz Izabelę Sulimę z Polskiego Stowarzyszenia Endometrioza.

W zespole znajdą się też przedstawiciele: Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowego Funduszu Zdrowia, dwóch przedstawicieli Rady Organizacji Pacjentów działającej przy ministrze zdrowia oraz przedstawiciele Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych i Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia.

W pracach zespołu mogą uczestniczyć – z głosem doradczym – osoby niebędące członkami zespołu, zaproszone przez przewodniczącego, który może też zlecać sporządzanie niezbędnych ekspertyz, opinii i analiz.

Zarządzenie weszło w życie 9 marca, pierwsze posiedzenie zespołu ma być zwołane przez przewodniczącego nie później niż w terminie 14 dni od tej daty.

Zespół zakończy swoją działalność po zaakceptowaniu przez ministra propozycji rozwiązań, nie później jednak niż do 29 lutego 2024 r.