Światowy Dzień Wcześniaka w Szpitalu Karowa

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji na zaproszenie dyrektor mgr Ewy Piotrowskiej do naszego Szpitala przybyli wyjątkowi goście na czele z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą i Jego Magnificencją prof. Zbigniewem Gaciongiem rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.Szpital, w którym przyszli na świat odwiedzili w dniu swojego święta nasi Mali Wojownicy: Alicja Jurczak z mamą, Michalina Latuszek z rodzicami, Alicja i Róża Boruc z mamą, Gustaw Pacholak-Dąbrowski z rodzicami, Jaś Malarski z mamą oraz Artur Harutyunyan z rodzicami.

Obecni byli: prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska – prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych WUM, prof. Mariusz Gujski – dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, przewodnicząca naszej Rady Społecznej – prof. Aneta Nitsch-Osuch, wieloletni kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka – prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, kierownicy naszych Klinik: dr hab. Renata Bokiniec, prof. Krzysztof Czajkowski i prof. Roman Smolarczyk oraz pracownicy naszej placówki.

Spotkanie odbyło się w Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka, który jest częścią Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a zatem w miejscu, gdzie wcześniaki otrzymują nieocenioną pomoc od naszego Zespołu lekarskiego oraz pielęgniarskiego i położniczego. Nasz szpital zapewnia opiekę na najwyższym możliwym, światowym poziomie. Opiekę, która ratuje wcześniakom zdrowie, a niejednokrotnie życie.

Zespół Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka, stworzonego przez jego wieloletniego kierownika prof. Marię Katarzynę Borszewską- Kornacką, a obecnie kierowanego przez dr hab. Renatę Bokiniec przy wsparciu Pielęgniarki Oddziałowej Doroty Zadrożnej rocznie otacza opieką kilkuset wcześniaków.
Według statystyk w naszym szpitalu od 2015 do dzisiaj leczyliśmy ponad 3560 wcześniaków, z ogólnej grupy 25 894 noworodków, które powitaliśmy u nas na świecie. Najmniejszym wcześniakiem, którego udało się uratować w naszym szpitalu jest obecna na spotkaniu Michalina, która ważyła 370 g, mierzyła 29 cm. Było to blisko 5 lat temu.

To, że te maluchy dostają szansę na życie i zdrowie to zasługa tego Oddziału, ale nie zapominajmy, że to efekt współpracy również innych Oddziałów, które zajmują się mamami wcześniaków i samymi wcześniakami. Począwszy od Oddziału Patologii Ciąży, poprzez Blok Porodowy, aż po Oddział Patologii Noworodka, gdzie również trafiają wcześniaki.

Kolorem wcześniaków jest fiolet dlatego w Światowym Dniu Wcześniaka jest go tak wiele w naszym szpitalu. Jest jeszcze jeden, inny symbol, którego również nie zabrakło w przestrzeniach szpitala – malutkie skarpeteczki przypięte do sznureczka, z których co dziesiąta jest właśnie fioletowa. Dlaczego? Bo co dziesiąte dziecko na świecie to wcześniak.

Wcześniaki to dzieci wymagające szczególnego traktowania, ale różnego rodzaju wsparcia potrzebują też rodzice tych Małych Wielkich Wojowników. To oni niemal mieszkają czasami po kilka tygodni, a czasami miesięcy w naszym szpitalu. Towarzyszą im skrajne emocje związane ze stanem zdrowia maluchów: strach, smutek, przerażenie, ale też wzruszenie, radość, kiedy wszystko zmierza ku dobremu. To jest sens pracy wszystkich pracowników Szpitala Karowa.

Nasz Zespół jest wzruszony, kiedy rodzice pozdrawiają lub przyjeżdżają z dziećmi w odwiedziny do swoich „cioć” i „wujków” z oddziałów, które zajmowały się nimi na początku ich życiowej drogi. Możemy wówczas widzieć postępy wcześniaków, patrzeć jak się rozwijają. To bardzo wzruszające spotkania. I jedno z nich miało miejsce właśnie dzisiaj.

Podczas wydarzenia głos zabrała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, która podkreśliła wysoki poziom profesjonalnej opieki, jaką nasz Szpital zapewnia najmniejszym z najmniejszych noworodków, dziękowała zespołowi za ratowanie zdrowia i życia wcześniakom, a także miłe słowa skierowała do obecnych dzieci i ich rodziców.

Rektor prof. Zbigniew Gaciong podkreślił, że Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej jest ważnym filarem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także, że opieka na pacjentem – również wcześniakami – to efekt pracy całego zespołu lekarskiego, pielęgniarskiego, położniczego, bo medycyna jest grą zespołową. Profesor z uśmiechem dodał, zwracając się do dzieci, a zarazem wskazując na siebie, że „będąc wcześniakiem można coś w życiu osiągnąć”.

Dr hab. Renata Bokiniec powiedziała, jak bardzo zmieniła się sytuacja opieki nad wcześniakami w ostatnich 30 latach, kiedy docent pracuje w oddziałach neonatologii, jaki postęp zrobiła medycyna w tym czasie, jak wiele więcej wcześniaków teraz jest ratowanych, mimo ich małej masy urodzeniowej.

Prof. Aneta Nitsch-Osuch podkreśliła wyjątkowość Szpitala Karowa w opiece nad wcześniakami, a prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, która na uroczystość przybyła wraz ze współpracowniczkami z Fundacji Koalicja dla Wcześniaka paniami Elżbietą Brzozowską i Adrianą Misiewicz, przeczytała dwa wierszyki pochodzące z tomiku wierszy wydanego przez fundację, a poświęconego wcześniakom.

Ze względów epidemiologicznych wybrani goście odwiedzili wcześniaki, które przebywają obecnie w Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka.
Wcześniaki zarówno te kilkuletnie przybyłe z rodzicami, jak i te przebywające w inkubatorach zostały obdarowane upominkami od Pierwszej Damy, szpitala i sponsorów, a goście zostali poczęstowani oczywiście fioletowymi tortami.

To był bardzo wzruszający Światowy Dzień Wcześniaka w Szpitalu Karowa. Dziękujemy wszystkim za obecność!