Wystawa autorki jubileuszowego medalu Szpitala Karowa

17 lutego odbył się finisaż niezwykłej wystawy rzeźby i medalierstwa autorstwa prof. Hanny Jelonek. Pani Profesor – w 2012 roku z okazji 100 – lecia naszego Szpitala – zaprojektowała okolicznościowy Medal, który w 2018 roku został nagrodzony przez Brytyjskie Stowarzyszenie Medalu artystycznego fundacji Fattoriniza jako najlepszy medal wykonany metodą menniczą.
Nasz jubileuszowy medal jest bity, posrebrzany, oksydowany, z niebieską transparentną emalią, posiada średnicę 70 mm.

Prof. Hanna Jelonek studiowała na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (lata 1976 –1978); od 1978 roku na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Rzeźby prowadzonej przez prof. Kazimierza Gustawa Zemłę. Dyplom z wyróżnieniem ze specjalizacji medalierstwa uzyskała w 1981 roku pod opieką promotorską prof. Zofii Demkowskiej. W roku akademickim 1985/86, jako stypendystka Rządu Włoskiego, kontynuowała studia w Szkole Sztuki Medalierskiej w Rzymie
(Scuola dell’Arte Della Medaglia presso la Zecca Romana). W 1990 roku podjęła pracę na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie jako asystentka w Pracowni Medalierstwa i Małej Formy Rzeźbiarskiej, prowadzonej przez prof. Piotra Gawrona. Od 2004 roku prowadzi Pracownię Medalierstwa. W 1998 roku uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych; habilitację w 2005 roku. W 2020 uzyskała tytuł profesorski. W latach 2012-2019 sprawowała funkcję dziekana Wydziału Rzeźby.

Uczestniczyła w wielu wystawach oraz konkursach krajowych i zagranicznych, prezentując dorobek medalierski, rzeźbiarski i rysunkowy. Prace jej autorstwa znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz w British Museum. Należy do Międzynarodowej Federacji Medalu Artystycznego – FIDEM (International Art Medal Federation); członek Zarządu Głównego FIDEM w latach 2010-2021. Obecnie pełni funkcję Delegata Krajowego FIDEM.
Prof. Hanna Jelonek jest laureatką dwóch prestiżowych, międzynarodowych nagród za wybitne osiągnięcia w sztuce medalierskiej: The J. Sanford Saltus Medal Award oraz Mel Wacks Judaica Art Medal Award 2023

Więcej informacji: https://www.ckiopodkowa.pl/