Basia – wcześniak, urodzona w 23 tygodniu ciąży, 6 października 2020 r.

Październik to dla nas zawsze miesiąc wspomnień i refleksji. 3 lata temu, 6 października 2020 r. przed północą na świat przyszła o wiele za wcześnie, bo w 23 tygodniu ciąży, nasza pierwsza córka Basia. Ważyła 540 g i mierzyła 26 cm.
Rokowania były pesymistyczne. Decyzja o ratowaniu jej życia zapadła dopiero podczas porodu, wcześniej przygotowywano nas na najgorsze. Tuż po porodzie poinformowano nas, że nawet jeśli córka przeżyje, to prawdopodobieństwo ciężkiej niepełnosprawności jest bardzo duże. Kilka dni później Basia dostała wylewów dokomorowych II stopnia, po następnych kilku III i IV. Nie ominęła jej również dysplazja oskrzelowo-płucna, retinopatia II stopnia, liczne infekcje bakteryjne i grzybiczne, 10-krotne przetaczanie krwi. To tylko krótka lista problemów zdrowotnych, które musiała pokonać swoim małym ciałkiem.
160 dni w szpitalu, 44 dni pod respiratorem, 82 na OIOM-ie. To tylko słowa i liczby, i tylko my z mężem wiemy, ile to trudnych emocji, godzin niepewności i strachu, co przyniesie kolejny dzień i noc. I obawa o to, jaka przyszłość czeka nasze dziecko. Ale to już było…

Dzisiaj Basia to dumny i ciekawy świata przedszkolak. Patrząc na nią trudno uwierzyć, nie tylko nam, ale również lekarzom, przez co przeszła. Oczywiście musi gonić rówieśników, ma jeszcze sporo do nadrobienia, jednak wszystko wskazuje na to, że pomimo ciężkich wylewów krwi do mózgu, funkcjonuje on tak jak należy. Dla nas Basia jest cudem.
Nie byłoby jej jednak z nami, gdyby nie cudowny personel Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej, o którym zawsze ciepło myślimy, w szczególności w październiku, gdy wspomnienia są tak żywe, jakby to było wczoraj. Wspaniali lekarze, położne, pielęgniarki, którym chcielibyśmy z całego serca podziękować, wszystkim razem i każdemu z osobna. Personel o złotych rękach i ciepłych sercach z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka i Oddziału Patologii Noworodka, które to były domem dla naszego dziecka przez prawie pół roku. Dziękujemy Wam pięknie i życzymy dużo zdrowia i wytrwałości w Waszej trudnej pracy🙂 Pozdrawiamy, Ania i Rafał Ciara (opublikowane 31.10.2023 r.)