Zapisy na zabiegi i operacje

Przygotowanie do planowego przyjęcia do Oddziału Endokrynologii Ginekologicznej

Droga Pacjentko! Przychodząc do naszego Szpitala do Oddziału Endokrynologii Ginekologicznej, prosimy pamiętać:

W wyznaczonym telefonicznie terminie hospitalizacji, należy zgłosić się do Izby Przyjęć pomiędzy godz. 7.00 a godz. 7.30. Przy sobie należy mieć dowód osobisty, skierowanie i wyniki badań lub karty informacyjne leczenia w innych szpitalach.

BADANIA HORMONALNE

Zgłaszając się w celu wykonania badań hormonalnych I i II fazy cyklu miesiączkowego oraz profilu hormonalnego nie trzeba być na czczo. Kolacja w dniu poprzedzającym badanie powinna być lekkostrawna. Ponieważ w trakcie hospitalizacji wykonywany jest test obciążenia glukozą, powinny zostać spełnione warunki, aby wyniki testu były miarodajne: przez trzy dni przed wykonaniem testu stosuje się normalną dietę bogatą w węglowodany (przynajmniej 150 g dziennie). Jeśli to możliwe na trzy dni przed hospitalizacją należy odstawić leki zaburzające gospodarkę węglowodanową (moczopędne, sterydy), a metforminę (Metformax, Siofor, Glucophage) na 7 dni (o ile lekarz nie zaleci inaczej- tzn. stosowania metforminy także w trakcie hospitalizacji).

W badanym cyklu miesiączkowym zaleca się abstynencję seksualną.

HSG, OPERACJA, ZABIEG

Przychodząc do operacji, zabiegu lub badania drożności jajowodów (HSG- histerosalpinografii) należy być na czczo, co oznacza, że nie należy jeść i pić, nie palić i nie żuć gumy w dniu przyjęcia do szpitala. W wyznaczonym terminie należy zgłosić się do Izby Przyjęć pomiędzy godz. 7.00 a godz. 7.30.

Jeżeli choruje Pani na przewlekłe choroby prosimy o poinformowanie o tym fakcie lekarza kierującego na leczenie, w razie potrzeby zostanie Pani skierowana na dodatkową konsultację lekarza specjalisty w celu wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu ginekologicznego w znieczuleniu dożylnym.

Leki

Leki

Jeżeli przyjmuje Pani leki wpływające na układ krzepnięcia należy odstawić :

Kwas acetylosalicylowy, np. Acard, Aspirynę, Calcipirynę, Polocard i inne na 7 dni przed planowanym zabiegiem.

Acenokumarol, np. Sintrom, Synkumar, Acenokumarol na 3-5 dni przed planowanym zabiegiem zamieniając na heparyny drobnocząsteczkowe (Clexane, Fraxiparyna, Neoparin) pod kontrolą lekarza rodzinnego lub innego specjalisty .

Leki typu Plavix, Ibustrin, Reopro, Clopidix, Areplex – 5 dni przed planowanym zabiegiem oraz wskazana zamiana na heparyny drobnocząsteczkowe (Clexane, Fraxioparyna, Neoparin) pod kontrolą lekarza rodzinnego lub innego specjalisty .

Jeżeli przyjmuje Pani leki przeciwcukrzycowe – metforminę (Metformax, Siofor, Glucophage) – wskazane jest odstawienie leku na 48 godzin przed terminem zabiegu.

Jeżeli przyjmuje Pani na stałe inne leki, prosimy o konsultacje z lekarzem.

Jeżeli przyjmuje Pani leki nasercowe czy obniżające ciśnienie, należy je zażyć rano bez popicia.

Uwaga! W przypadku planowych zabiegów HSG, histeroskopii lub laparoskopii u kobiet diagnozowanych i leczonych z powodu niepłodności konieczny jest wymaz z kanału szyjki – ocena w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych oraz grzybów – ważne 30 dni.

Niezbędne dokumenty:

– Dowód osobisty

– Numer NIP pracodawcy (jeżeli potrzebne będzie zwolnienie lekarskie)

Ważne telefony:

Zapisy na zabiegi i do przyjęcia do oddziału:

Oddział Endokrynologii Ginekologicznej: 22 59 66 452, 22 59 66 448 w godzinach 12.00-14.00 od poniedziałku do piątku.

Izba Przyjęć 22 59 66 135, 22 59 66 521 lub 22 59 66 101

Potrzebne będą:

– Koszula nocna lub pidżama, szlafrok lub inne wygodne ubranie;

– obuwie domowe;

– klapki pod prysznic;

– przybory toaletowe;

– ręcznik,

– inne przedmioty umilające pobyt w szpitalu.

Posiadamy własną bibliotekę z książkami.

W Izbie Przyjęć pierwszeństwo mają nagłe przypadki i pacjentki do Oddziału Onkologii Ginekologicznej.