Oddział Neonatologii

Oddział Noworodkowy

Oddział Neonatologii

Obecnie oddział jest przeniesiony do innej części szpitala ze względu na remont, jednak staramy się zapewnić równie komfortowe warunki pobytu dla każdej naszej pacjentki.

Konsola położnych Oddziału Położniczego: 22 59 66 129

Po porodzie pacjentka jest przenoszona do Oddziału Położniczego, znajdującego się na drugim piętrze budynku szpitala od Wybrzeża Kościuszkowskiego. Pokoje są jedno-, dwu-, lub trzyosobowe, jedna sala jest czteroosobowa. Dwa przylegające do siebie pokoje dwuosobowe mają zazwyczaj jedną wspólną łazienkę. Pokoje jednoosobowe mają własny węzeł sanitarny, niektóre wieloosobowe tylko łazienkę na korytarzu. Wszystkie sale są wyposażone w parawany oddzielające łóżka.

Każda sala dla położnic jest wyposażona w stanowisko do pielęgnacji noworodków, szafki przyłóżkowe oraz komody, gdzie można rozpakować własne rzeczy.

Łóżka dla pacjentek są sterowane pilotem, dzięki czemu można ustawić materac w dogodnej dla siebie pozycji. Łóżka mają system przywoławczy oraz lampkę nocną. Alarmowe dzwonki są również w każdej łazience.

Oddział Noworodkowy

Oddział Neonatologii

Na korytarzu oddziału znajdują się dwie kuchenki mikrofalowe. Jedna z nich służy tylko do sterylizacji akcesoriów do laktatorów, butelek i smoczków. Nie wolno w niej podgrzewać jedzenia. Służy do tego druga kuchenka (patrz oznakowanie na urządzeniach). Na korytarzu do dyspozycji pacjentek jest lodówka do przechowywania żywności, lodówka do przechowywania odciągniętego pokarmu dla noworodków, czajnik.

Może Pani mieć telefon komórkowy, nie należy go jednak używać w trakcie zabiegów ani podczas wizyty w Oddziałach Intensywnej Terapii Noworodka i Patologii Noworodka, gdyż może zaburzać pracę aparatury medycznej. Prosimy o nieużywanie telefonów podczas obchodów lekarskich lub zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przez położne i pielęgniarki noworodkowe.

Na każdym piętrze szpitala są aparaty telefoniczne na karty czipowe.
Oddział posiada nowoczesną salę dla pacjentek po cięciach cesarskich oraz pokoje zabiegowe dla matek oraz noworodków

W oddziale pacjentka znajduje się pod obserwacją lekarzy i położnych, a jej dziecko pod opieką neonatologów.
Podczas pobytu w oddziale położne uczą pielęgnacji dziecka, pokazują jak utrzymać w czystości pępek, jak przewijać i kąpać dziecko. Noworodek zazwyczaj przebywa w oddziale we własnych ubrankach i ma własne kosmetyki i akcesoria.

Karmienie piersią

Karmienie piersią

Karmienie Piersi

Jedną z najistotniejszych spraw w okresie połogu jest nauka karmienia piersią. Każda położna udziela porad laktacyjnych – pomaga przystawić dziecko do piersi, pokazuje najwygodniejsze dla mamy i dziecka pozycje do karmienia. W szpitalu pracują również certyfikowane doradczynie laktacyjne, które pomogą  w przypadku wystąpienia trudności w karmieniu, bolesności piersi, nawale pokarmowym, uszkodzenia brodawki sutkowej.

Specjalnie dla naszych pacjentek została stworzona broszura „Sekrety karmienia piersią”, w której w sposób przystępny ujęte są najważniejsze problemy związane z laktacją, jak np.: od czego zacząć karmienie, jak się do niego przygotować, jak rozpoznać czy dziecko się najada, odżywianie mamy karmiącej. Opisane są najczęstsze problemy laktacyjne, podane są informacje na temat karmienia wcześniaków i dzieci przebywających w szpitalu, zasady przechowywania i transportu pokarmu dla nich. W oddziale można wypożyczyć laktator na czas pobytu w szpitalu lub do domu.

Sekrety karmienia piersią

Sekrety karmienia piersią

W Specjalistycznej Poliklinice Szpitala działa odpłatna Poradnia Laktacyjna, z której można korzystać po wyjściu ze szpitala.

Jeżeli jest to niezbędne, pacjentki mogą korzystać z pomocy psychologa i fizjoterapeuty. O podjęciu każdego typu terapii decyduje lekarz.

Pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj trzy doby, a jeżeli mama i dziecko czują się dobrze, może on ulec skróceniu.

Wtedy mama zostanie zaproszona na kontrolne badanie do przyszpitalnej Specjalistycznej Polikliniki, a dziecko na obowiązkowe badania przesiewowe do Poradni Neonatologicznej, mieszczącej się również w Poliklinice.
Pobyt w szpitalu wydłuża się, jeżeli poród odbył się przez cesarskie cięcie.

Na wizyty kontrolne w Poradni Neonatologicznej są zapraszane również dzieci urodzone przedwcześnie, które wymagały leczenia w Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka oraz Oddziale Patologii Noworodka. Regularne konsultacje, które mogą trwać nawet do drugiego roku życia dziecka, mają na celu obserwację jego rozwoju psychomotorycznego – w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości dziecko jest kierowane na leczenie do odpowiedniego specjalisty. Jeżeli lekarz uzna za niezbędne, dziecko może być skierowane do Dziennego Oddziału Rehabilitacji Niemowląt naszego Szpitala.

Odwiedziny (fragment regulaminu)

Odwiedziny pacjentów odbywają się codziennie, w godzinach 12:00-20:00.

Noworodka w Oddziale Patologii Noworodka i Oddziale Intensywnej terapii Noworodka jednocześnie może odwiedzać tylko jedna osoba.

Dzieci do 12 roku życia nie mogą być wprowadzane na oddziały.
W czasie obchodu lekarskiego odwiedzający nie mogą przebywać w sali pacjentów.
Prosimy o niesiadanie na łóżku chorego oraz na łóżkach innych pacjentów.
Na terenie Szpitala nie mogą przebywać osoby w stanie nietrzeźwym.
Na terenie Szpitala obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu.

 

Fot. Fotolia

Mama z dzieckiem

Fot. Fotolia

Oddział zorganizowany w systemie „matka z dzieckiem” jest przeznaczony dla zdrowych noworodków, przebywających wraz z matkami. Ich pobyt tutaj trwa zwykle 2–3 dni. W tym czasie przechodzą wszystkie obowiązkowe badania lekarskie, przesiewowe i obowiązkowe szczepienia. Konsultantki laktacyjne pomagają młodym mamom rozpocząć karmienie swoich dzieci piersią.

W Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka realizowany jest program Powszechnych Badań Przesiewowych Słuchu.

 

Przesiewowe badanie słuchu noworodka.

Przesiewowe badanie słuchu noworodka.