111 lat naszego Szpitala – Historia pewnej łyżeczki

Początek XX wieku, Warszawa, Fabryka Wyrobów Platerowanych i Brązowych Braci Henneberg. To tu wyprodukowano łyżeczkę dla nowo powstałego Szpitala przy ul. Karowej, którego ówczesną patronką była cesarzowa Aleksandra Fiodorowna., żona ostatniego cara Rosji, Mikołaja.
Łyżeczka, choć dziś wydaje się niepozorna, to jednak ma swój wdzięk i urok, gdyż „firma traktując rzecz sumiennie, unikała fabrykacji wyrobów tandetnych” (inf. ze strony: varsavianista.pl). Platerowany wyrób oznaczono nazwą właściciela „Zakł Położ Karowa 2a”. Dziś mało kto posiada sztućce z wygrawerowanym monogramem.
Przez wiele zapewne lat służyła pacjentkom Szpitala, a może lekarzom lub położnym…..
Zaprzyjaźniła się z niejedną filiżanką lub kubkiem, pomieszała wiele herbat.
I pewnie nikt by o tym nie wiedział, gdyby nie wnikliwy Pan Adam Rataj, który w sposób nagły i nieplanowany stał się posiadaczem łyżeczki. Znalazł ją pod Poznaniem (!), „Łyżeczka leżała na skraju drogi leśnej, przykryta mchem. Obok znajdowały się dwa stare gwoździe i tyle.” Pan Adam , jako człowiek ciekawy życia i świata oraz tego, co wpadło w jego ręce, oczyścił tajemniczy przedmiot, odczytał grawerunki i zaczerpnął wiedzy na temat sztućca. Wszystko, czego się dowiedział, a także samą łyżeczkę podarował Szpitalowi.
Mimo starań, nie udało się ani Panu Adamowi, ani naszemu Szpitalowi, zgłębić historii łyżeczki. Jak trafiła pod Poznań, kto jej używał, a potem zgubił…….
Dziś, w 111-te urodziny Szpitala, zabytkowy przedmiot znalazł swoje miejsce w pamiątkowej gablocie, którą chętnie oglądają nie tylko pacjenci i goście, ale też sami pracownicy.

Panu Adamowi Ratajowi serdecznie za ten dar dziękujemy!

(trzonek łyżeczki z grawerunkiem Zakładu Położniczego Karowa 2a. Autor zdjęcia: Pan Adam Rataj)

(oryginalna sygnatura Fabryki Braci Henneberg w Warszawie stosowane na wyrobach z alpaki – zdjęcie pochodzi ze strony varsavianista.pl).

(łyżeczka w gablocie pamiątkowej. Zdjęcie: Szpital Karowa)